Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)
Na razie tylko 13 instytucji chce budować europejską organizację płatniczą. Wśród nich nie ma PKO BP

Wygląda na to, że inicjatorzy nowej organizacji zmieniają priorytety i teraz chcą się skoncentrować przede wszystkim na usługach wykorzystujących transakcje natychmiastowe

EPI Interim, operator przyszłego, europejskiego systemu płatności, poinformował, że ostatecznie 13 instytucji potwierdziło chęć budowy podmiotu, który w przyszłości miałby konkurować z organizacjami amerykańskimi. Wśród instytucji zainteresowanych uczestnictwem w EPI znalazły się: Banco Santander, Banque Fédérative du Crédit Mutuel, BNP Paribas, Crédit Agricole, Deutsche Bank, Deutscher Sparkassen und Giroverband, Groupe BPCE, ING Bank, KBC Bank, La Banque Postale, Nets, Société Générale i Worldline.

Przeczytajcie także: EPI ma problemy decyzyjne

Trzeba przypomnieć, że wcześniej informowano o ponad 30 instytucjach, które wyraziły zainteresowanie budową EPI. Wśród nich był też największy bank na polskim rynku, czyli PKO BP. Czy komunikat EPI Interim oznacza, że polski bank zrezygnował z uczestnictwa w tym projekcie? Zapytałem o to biuro prasowego PKO BP. Gdy otrzymam odpowiedź, zaktualizuję ten bądź napiszę nowy tekst.

Natomiast z komunikatu EPI Interim wynika ponadto, że zmieniły się priorytety, jeśli chodzi o kształt przyszłej organizacji. Początkowo zapowiadano, że ma to być instytucja mogąca w pełni konkurować z amerykańskimi organizacjami płatniczymi, oferująca karty, płatności mobilne i więcej, w tym przelewy natychmiastowe P2P realizowane w czasie rzeczywistym. Natomiast teraz ogłoszono, że 13 udziałowców zainteresowanych dalszym uczestnictwem w projekcie chce się skoncentrować na budowie rozwiązania płatniczego wykorzystującego płatności natychmiastowe, a EPI Interim obecnie dostosowuje swój zakres i cele do tego nowego wymiaru.

Przeczytajcie także: Blik uruchomi płatności w Rumunii

Pod koniec grudnia ubiegłego roku spółka EPI Interim poinformowała, że na przełomie stycznia i lutego 2022 r. ogłosi listę banków, które są zainteresowane dalszym uczestnictwem w projekcie. W lutym okazało się jednak, że instytucje potrzebują więcej czasu na decyzję i ogłoszenie listy uczestników przełożono na marzec. Natomiast najnowszy komunikat świadczyć może o tym, że projekt napotyka na kolejne trudności, na co wskazuje informacja o mniejszej liczbie instytucji zainteresowanych budową EPI oraz zmiana koncepcji tego rozwiązania.

AKTUALIZACJA

PKO BP potwierdził rezygnację z udziału w projekcie EPI. Więcej na ten temat tutaj.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies