Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ukraińcy zachowują się jak bohaterowie, a Polacy jak trzeba. Oto ułatwienia przygotowane przez branżę finansową dla uchodźców

Łatwiejsze zakładanie rachunków, darmowe konta, bezpłatne OC i wiele inicjatyw charytatywnych. Oto jak banki i ubezpieczyciele wspierają Ukraińców

W związku z agresją Rosji na Ukrainę do Polski przybywa wielu uchodźców szukających schronienia przed wojną. Działające na naszym rynku instytucje finansowe postanowiły wesprzeć ich w tej trudnej sytuacji. Poniżej znajdziecie informacje, na jakie udogodnienia przy korzystaniu z usług banków oraz ubezpieczycieli, a także na jaką pomoc z ich strony mogą liczyć obywatele Ukrainy.

Ułatwienia przy zakładaniu konta

Część banków poinformowała o uproszczeniu procedur otwierania rachunków dla obywateli Ukrainy. Będą oni mogli założyć konto bez konieczności dokumentowania pobytu na terenie Polski, zamieszkania czy uzyskiwania dochodów na terenie Polski. Wystarczy, że legalnie przekroczyli granicę naszego kraju.

Przeczytajcie także: Mastercard i Visa dołączają do sankcji przeciwko Rosji

ING precyzuje, że do założenia konta wystarczy w tej sytuacji jeden z następujących dokumentów: paszport, wiza (D lub C lub dokument pobytowy wydany przez inne państwo Schengen), zezwolenie na pobyt czasowy, pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE i ważna karta pobytu, wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, złożony na polskim przejściu granicznym lub zgoda komendanta Straży Granicznej, udzielana podczas przekraczania granicy. Dodatkowo należy złożyć oświadczenie o przybyciu do Polski po 23 lutego 2022 r. oraz zadeklarować adres pobytu, którym może być np. ośrodek dla uchodźców czy adres rodziny lub znajomych w Polsce. (Більше інформації)

Z kolei w BNP Paribas do założenia konta wymagane są: dowód tożsamości (paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, TIN, czyli ukraiński numer identyfikacji podatkowej), oraz polski numer telefonu. (Більше інформації)

Ułatwienia wprowadzono także w PKO BP. Bank zaznacza, że przy zakładaniu Konta bez Granic nie będzie wymagał od Ukraińców podania adresu zamieszkania w Polsce ani numeru telefonu polskiego operatora sieci komórkowej. Podkreśla również, że tymczasowa karta do konta będzie wydawana od razu przy otwarciu konta w wybranych oddziałach banku. (Більше інформації)

Tylko jednego dokumentu identyfikującego obywatela Ukrainy (np. paszportu) będą przy zakładaniu konta wymagały także Pekao i Pocztowy.

Darmowe podstawowe usługi bankowe

Alior, BNP Paribas, Credit Agricole, Getin, Millennium, Pekao, PKO BP i Pocztowy zdecydowały o zwolnieniu swoich klientów z Ukrainy z opłat za podstawowe usługi bankowe. Zakres darmowych usług może się nieznacznie różnić między poszczególnymi instytucjami, ale co do zasady banki nie będą pobierać opłat za konto i za kartę do konta. Ukraińcy mogą liczyć także na darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce, a w niektórych bankach również na darmowe wpłaty. Pekao zaznacza, że nie będzie też pobierał żadnej marży ani opłat za wymianę walut przy transakcjach kartą do konta za granicą.

Oferta konta za 0 zł w przypadku Pekao kierowana jest również do klientów firmowych. Przedsiębiorcy z Ukrainy będą mogli także liczyć na pełną darmową obsługę gotówkową oraz w bankowości elektronicznej oraz na wsparcie w procesie nawiązywania relacji biznesowych.

Darmowy dostęp do swoich usług obiecał również obywatelom Ukrainy fintech ZEN.

Zniesienie opłat za przelewy do Ukrainy

Banki zawiesiły też pobieranie opłat za przelewy na konta ukraińskie. Dzięki temu osoby, które wspierają finansowo Ukraińców pozostających w kraju, nie poniosą dodatkowych kosztów. W razie pobrania opłaty za przelew będzie ona automatycznie zwrócona. O zaniechaniu ściągania opłat za przelewy poinformowały BNP Paribas, BOŚ Bank, Credit Agricole, Getin, ING, mBank, Millennium, Pekao, Pocztowy, Santander i PKO BP. Ten ostatni znosi również opłaty za szybkie przelewy do Kredobanku, czyli ukraińskiego banku należącego do grupy PKO BP.

W przypadku Pekao, ING i Santandera zwolnienie z opłat dotyczy nie tylko klientów indywidualnych, ale też firmowych.

Jednocześnie Getin, Pekao i Santander przekazały, że znoszą opłaty również za przelewy przychodzące z Ukrainy.

Pocztowy planuje także z Pocztą Polską wyraźne zmniejszenie opłat za przekazy międzynarodowe Moneygram.

Obsługa w języku ukraińskim

Wiele instytucji zapewnia też, że ich infolinie są obsługiwane również w języku ukraińskim, niektóre banki mają też odpowiednie wersje swoich stron internetowych. A Pekao przypomina, że jego aplikacja PeoPay oraz serwis Pekao24 dostępne są w ukraińskiej wersji językowej.

Darmowe ubezpieczenie komunikacyjne na 30 dni

Obywatele Ukrainy, którzy wjeżdżają do Polski swoimi autami, powinni mieć zieloną kartę lub ubezpieczenie graniczne, aby móc poruszać się po naszych drogach. Jeśli nie mają odpowiedniej polisy, nieodpłatnie otrzymają 30-dniowe ubezpieczenie graniczne od PZU, Ergo Hestii, Warty lub Allianza. Wystarczy, że zgłoszą się po odpowiednią polisę do agentów tych firm działających przy granicy albo zadzwonią na jedną z infolinii (obsługiwanych również w języku ukraińskim). Numer infolinii PZU: +48 22 505 15 63, numer infolinii Ergo Hestii: +48 58 766 34 04.

Pomoc lekarska i psychologiczna

PZU jest też operatorem stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu, dostępnej także w języku ukraińskim. Za jej pośrednictwem obywatele Ukrainy przybywający do Polski mogą o każdej porze dnia i nocy skorzystać z pomocy konsultantów i lekarzy ubezpieczyciela.
Darmową pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla obywateli Ukrainy zapewnia zaś Nationale-Nederlanden.

Wsparcie dla ukraińskich pracowników

Firmy wspierają również swoich ukraińskich pracowników, zarówno tych, którzy pracują w Polsce, jak i zatrudnionych w oddziałach w Ukrainie.
PZU zapewni rodzinom ponad 700 pracowników swoich spółek na Ukrainie zakwaterowanie, opiekę medyczną, wsparcie psychologów i środki niezbędne do życia. Pierwsze rodziny są już w Polsce pod opieką ubezpieczyciela, a kolejne zmierzają w kierunku polskiej granicy.

Dla pracowników pochodzących z Ukrainy i ich rodzin ING przygotował pakiet pomocowy, a także szczególnie wspiera swoich pracowników w Kijowie.

BNP Paribas przydzielił wszystkich swoim pracownikom pochodzącym z Ukrainy dodatkowe 3 dni urlopu oraz wsparcie finansowe, aby mogli pomóc swoim bliskim, którzy pozostali w kraju ogarniętym wojną. Rodziny pracowników, przybywające do Polski, mogą zatrzymać się w ośrodku banku BNP Paribas w Lesznie, który zaadaptowano na miejsce noclegowe.

Zbiórki i inne działania charytatywne

Instytucje finansowe ułatwiają również swoim klientom przekazywanie pomocy, wspierają w takich działaniach swoich pracowników oraz przeznaczają własne środki na działania pomocowe.

Bank Gospodarstwa Krajowego w imieniu Narodowego Banku Ukrainy otworzył specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Środki trafią bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na obronę kraju. Przelewy należy wykonywać w polskich złotych, od transakcji nie są pobierane opłaty i prowizje.

Numer rachunku IBAN: PL91113000070080239435200002
Kod BIC (SWIFT): GOSKPLPW
Tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy.

W najbliższych dniach ma się pojawić możliwość dokonywania wpłat na konto także poprzez system Blik.

Poszczególne banki, m.in. BOŚ Bank, PKO BP i BNP Paribas, uruchomiły specjalne konta do wpłaty. A ING zadeklarował, że podwoi kwotę zebraną od darczyńców i dodatkowo przekaże 1 mln zł organizacjom zajmującym się opieką nad uchodźcami w Polsce. Po 500 tys. zł ofiarowały Pekao oraz Nationale-Nederlanden, a kolejne 50 tys. zł przekazała Fundacja Unum.

Przeczytajcie także: Darmowe ubezpieczenie dla zmotoryzowanych Ukraińców

Szczególną szczodrością wykazała się zaś Warta. Ubezpieczyciel nie tylko za darmo obejmie ochroną zmotoryzowanych uchodźców, lecz także postanowił przeznaczyć aż 11 mln zł na działania związane z niesieniem pomocy poszkodowanym w wyniku działań wojennych. Z tej kwoty 1 mln zł zostanie przekazany na wsparcie inicjatyw pracowników. Dodatkowo firma zamierza zatrudnić znaczącą grupę osób będących uchodźcami z Ukrainy, a także wstrzyma ubezpieczenia majątku firm na terenie Rosji i Białorusi.

Z kolei Fundacja ING Dzieciom przygotowuje swój ośrodek w Wiśle do jak najszybszego przyjęcia kobiet z dziećmi z Ukrainy. Również fintech ZEN oddał swoje biuro na potrzeby matek z dziećmi i wychowanków domów dziecka, uciekających z terytorium ogarniętego wojną.

Instytucje wspierają też inicjatywy prowadzone przez swoich pracowników. Oprócz typowych działań, takich jak odbywające się w wielu firmach zbiórki, wskazać można również mniej standardowe, jak np. decyzja Euler Hermes, by sfinansować zakup paliwa dla pracowników, którzy swoimi samochodami służbowymi wykonują kursy do przejść granicznych. Z kolei ZEN udzieli płatnego, nielimitowanego urlopu wszystkim swoim pracownikom, którzy chcą zaangażować się w wolontariat na rzecz Ukraińców.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies