Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Papierowe wydruki z terminali płatniczych. Co roku idzie na to 425 tys. ton papieru. Mastercard chce to zmienić

Organizacja zachęca sprzedawców do rezygnacji z papierowych wydruków potwierdzeń płatności. Zgodnie z regulacjami nie są one wymagane

Mastercard rozpoczął akcję informacyjną kierowaną do operatorów terminali płatniczych, w ramach której przekonuje, że drukowanie papierowych potwierdzeń transakcji jest całkowicie niepotrzebne. Zgodnie z regulacjami organizacji płatniczej jest to wymagane wyłącznie w sytuacji, gdy klient zażąda takiego potwierdzenia. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy z jakiegoś powodu do płatności nie doszło i kupujący chce mieć na to dowód na wypadek, gdyby jego rachunek mimo wszystko został obciążony.

Przeczytajcie także: Mastercard chce ułatwić handel NFT

Mastercard dowodzi więc, że gdy klient pytany przez obsługę terminala powie, że papierowego potwierdzenia płatności nie potrzebuje, nie trzeba go drukować. I w praktyce bardzo często tak się dzieje, bo w wielu sklepach i punktach usługowych sprzedawcy już tak robią. Wciąż jednak zwykle drukują kopię dla siebie, a to również nie jest wymagane jakimikolwiek przepisami czy regulacjami.

Tymczasem, jak wyliczyła firma Mastercard, drukowanie potwierdzenia przy każdej transakcji powoduje zużycie na świecie 425 tys. ton papieru każdego roku. Odpowiada to wadze 1062 w pełni zatankowanych i obciążonych jumbo jetów. Do wyprodukowania takiej ilości papieru ściąć trzeba każdego roku ponad 6 mln drzew, czyli las większy od Paryża i zużyć 410 razy więcej wody niż tej koniecznej do wypełnienia O2 Areny w Londynie.

Przeczytajcie także: Można już zamawiać kartę z okazji kolejnego Finału WOŚP

Specjaliści z Mastercarda dowodzą dodatkowo, że każda transakcja płatnicza z drukowaniem potwierdzenia trwa o 5 sekund dłużej, co w przeliczeniu na pieniądze daje 3,2 biliona dolarów. Warto też pamiętać, że papier termiczny, na którym drukowane są potwierdzenia transakcji, nie nadaje się do recyklingu i może być szkodliwy dla zdrowia. Bisfenol A, wykorzystywany w procesie jego produkcji, zwiększa ryzyko zachorowalności na nowotwory, zaburza pracę tarczycy, sprzyja otyłości oraz zaburza płodność.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies