Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Od 1 stycznia rosną kary za brak OC. Właściciel samochodu osobowego może zapłacić nawet 6020 zł 

Minimalna kara dla posiadacza osobówki to 1200 zł, za spóźnienie z zakupem polisy nie więcej niż 3 dni

Od 1 stycznia wzrośnie wysokość opłat za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia w zakresie OC komunikacyjnego. Stawki te są bowiem uzależnione od płacy minimalnej, a ta w nowym roku będzie wynosiła 3010 zł, a nie 2800 zł jak obecnie.

Przeczytajcie także: KNF przygotował rekomendacje dot. likwidacji szkód

A zatem posiadacz samochodu osobowego, który będzie pozostawał bez ochrony ubezpieczeniowej przez ponad 2 tygodnie, zapłaci już nie 5600 zł, a 6020 zł kary (dwukrotność płacy minimalnej). Jeśli luka w ubezpieczeniu będzie krótsza, to opłata wyniesie 3010 zł (za brak polisy przez okres od 4 do 14 dni) albo 1200 zł (za spóźnienie się z zakupem nowej polisy o co najwyżej 3 dni).

W przypadku właścicieli samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK wyznacza podstawowy wymiar kary na poziomie trzykrotności płacy minimalnej. W związku z tym za brak ubezpieczenia przez ponad 2 tygodnie zapłacą oni 9030 zł, za okres od 4 do 14 dni będzie to 4520 zł, a spóźnienie do 3 dni będzie kosztować 1810 zł.

Posiadacze pozostałych pojazdów zapłacą – w zależności od czasu pozostawania bez ubezpieczenia – odpowiednio: 1000 zł, 500 zł i 200 zł.

Przeczytajcie także: O sprzątaniu po Gefionie i rozkręcającej się wojnie cenowej

Warto pamiętać, że kara naliczona przez UFG to nie jedyna, a nawet nie najpoważniejsza konsekwencja, z jaką musi się liczyć nieubezpieczony. W razie wypadku będzie bowiem zobowiązany do pokrycia jego kosztów z własnej kieszeni. Te zaś bywają bardzo wysokie. Rekordziści muszą zwrócić Funduszowi ponad 1 mln zł za spowodowane przez siebie szkody. A i nawet średnia wartość szkody powinna być dostatecznym motywatorem do zakupu polisy – według ostatnich danych PIU przeciętne odszkodowanie z ubezpieczenia OC wynosiło 8,4 tys. zł. Podczas gdy średnia składka za polisę komunikacyjną to zaledwie 487 zł.

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies