Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Firmy zobowiązane do przyjmowania gotówki. Prezydent podpisał ustawę

Zmiany w przepisach forsował NBP, a projekt nowelizacji ustawy wyszedł wiosną z Kancelarii Prezydenta

Prezydent 28 września podpisał Ustawę z 17 września 2021 roku o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Nowe przepisy przewidują, że przedsiębiorcy, głównie sprzedawcy, nie będą mogli odmówić przyjmowania płatności gotówkowych. Zmiany w prawie zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od momentu ogłoszenia.

Przeczytajcie także: Santander likwiduje fintech PagoFX

Niestety zasada niedyskryminacji nie odnosi się do płatności kartą czy telefonem, choć wprowadzono kilka wyjątków – nowe regulacje nie dotyczą m.in. imprez masowych, sklepów autonomicznych (do takich należy Żappka Store) czy handlu internetowego. Jednocześnie zaznaczono, że firmy nie będą mogły nakładać na klientów dodatkowych opłat, jeśli ci zdecydują się płacić gotówką.

Warto przypomnieć, że projekt nowelizacji ustawy został zgłoszony przez prezydenta. Jednak największym orędownikiem zmian był Narodowy Bank Polski. Pomysł skrytykowały m.in. Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Związek Banków Polskich. Przeciwnicy nowelizacji przekonują, że zmiana prawa może utrudnić działalność przedsiębiorcom i wyhamować popularyzację płatności bezgotówkowych, o którą zabiega Ministerstwo Finansów.

Przeczytajcie także: PKO TFI z weryfikacją tożsamości klientów online

Projekt ustawy do Sejmu trafił w maju, a kilka miesięcy później, podczas głosowania nad nim, okazało się, że akurat ta kwestia nie poróżniła polityków – nowelizację poparło 436 posłów, przeciw nie zagłosował nikt, siedmiu wstrzymało się od głosu.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies