Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ruszył pierwszy Żappka Store. W sklepie nie znajdziecie obsługi, a nawet kas

Sieć sklepów zapowiada, że będzie rozwijać ten projekt – przede wszystkim w dużych miastach

Żabka poinformowała, że uruchomiła pierwszy sklep typu Żappka Store. W obiekcie nie ma ani obsługi, ani nawet kas, a zakupy robi się z wykorzystaniem aplikacji żappka. Placówka działa na Międzynarodowych Targach Poznańskich i jest dostępna przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Firma deklaruje, że ma w planach uruchomienie kolejnych Żappka Store, a drugi bezobsługowy punkt powstanie w Warszawie.

Przeczytajcie także: Tymczasowe profile zaufane przestają być tymczasowe

Na temat tego projektu mogliście już przeczytać w serwisie cashless.pl – w połowie maja właściciel sieci sklepów Żabka rozesłał do klientów komunikat dotyczący nowego regulaminu aplikacji mobilnej żappka. Pojawiła się w nim informacja o uruchomieniu sklepów Nano, nad którymi firma pracowała przez kilka lat. Projekt w końcu ruszył komercyjnie i będzie funkcjonował pod wspomnianą już nazwą Żappka Store.

Jak to działa? Klientowi do zakupów wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją żappka oraz aktywną usługą Żappka Pay. Przed wejściem do placówki aplikacja wygeneruje jednorazowy kod QR, który należy zeskanować na czytniku przy drzwiach. Te otworzą się automatycznie. W środku wystarczy wziąć z półki wybrane produkty i wyjść. System kamer wykorzystujący specjalne algorytmy rozpozna zdjęte z półek produkty i naliczy odpowiednią kwotę – płatność zostanie sfinalizowana za pomocą karty podpiętej do Żappka Pay.

Przeczytajcie także: Polski startup Ramp zebrał od inwestorów ponad 10 mln dolarów

Firma podkreśla w komunikacie, że rozwiązanie nie identyfikuje klientów i nie zapamiętuje obrazu, co gwarantuje zachowanie prywatności i bezpieczeństwo. Przed uruchomianiem komercyjnym usługa była testowana przez pracowników i współpracowników popularnej sieci. W bezobsługowym Żappka Store początkowo znajdzie się około 300 różnych produktów: od słodyczy i przekąsek, przez dania gotowe, po napoje i gorącą kawę. Ze względu na ograniczenia pandemiczne w Żappka Store może przebywać jedna osoba.

Nowy projekt powstał w ramach Inkubatora Biznesu Żabka Future, a wsparcia udzieliła amerykańska firmą technologiczna AiFi. Wykorzystano jej platformę OASIS (Orchestrated Autonomous Store Infrastructure & Services), czyli system kamer, wykorzystujący algorytmy sztucznej inteligencji.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies