Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sejm zagłosował za ustawą zobowiązującą firmy do przyjmowania gotówki. Posłowie jednomyślni

Za nowelizacją zagłosowało 436 posłów, przeciw nie zagłosował nikt

Sejm przyjął wczoraj projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych zgłoszony kilka miesięcy temu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Celem forsowanej zmiany jest zobowiązanie przedsiębiorców, m.in. sprzedawców, do przyjmowania płatności gotówkowych. Posłowie okazali się w tym przypadku jednomyślni: za nowelizacją zagłosowało 436 posłów, przeciw nie zagłosował nikt, siedmiu wstrzymało się od głosu.

Przeczytajcie także: Żabka i Totalizator Sportowy upraszczają system loteryjny

Wcześniej nad projektem pracowała podkomisja ds. instytucji finansowych, która wprowadziła do niego pojedyncze poprawki. Większość z nich ma charakter redakcyjny, ale dodano też zapis wprowadzający limit dla obowiązkowego przyjmowania płatności gotówkowych, uzależniający tę kwotę od średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Gdyby te przepisy już obowiązywały, limit wynosiłby ponad 5,3 tys. zł. (kwota ta będzie jednak ulegać zmianie). Dopiero powyżej tej sumy akceptant mógłby odmówić przyjęcia płatności w gotówce.

Przeczytajcie także: Użytkownicy Autopay skorzystają z nowych miejsc parkingowych

Procedowany projekt ustawy do Sejmu trafił w maju. Towarzyszyły temu wypowiedzi, z których wynikało, że gotówka jest w Polsce zagrożona. Największym orędownikiem nowelizacji ustawy jest NBP, którego postulaty zostały zawarte w projekcie ustawy przygotowanej przez kancelarię prezydenta. Przeciwnicy tego pomysłu dowodzą, że przyjęcie proponowanych przepisów może utrudnić działalność przedsiębiorcom. Projekt skrytykowała m.in. Federacja Przedsiębiorców Polskich. Z kolei Związek Banków Polskich przekonuje, że zmiany powinny zmierzać w przeciwnym kierunku, by zachęcać do płatności bezgotówkowych.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies