Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ustawa o obowiązku przyjmowania gotówki już w Parlamencie. Sejmowa komisja proponuje nowy limit

Komisja Finansów Publicznych proponuje, aby nakaz przyjmowania płatności gotówką dotyczył transakcji nie większych niż średnia płaca w Polsce

W Sejmie trwają prace nad Ustawą o usługach płatniczych, której projekt skierował tam prezydent na prośbę Narodowego Banku Polskiego. Przewiduje ona nakaz przyjmowania płatności w gotówce przez przedsiębiorców obsługujących klientów indywidualnych. Komisja Finansów Publicznych zakończyła prace nad dokumentem i skierowała go do Sejmu. Z poprawkami. Część ma charakter redakcyjny, jedna dotyczy jednak limitu płatności gotówkowych.

Przeczytajcie także: Revolut podnosi opłaty za handel akcjami

W trakcie prac w podkomisji stałej ds. instytucji finansowych w projekcie pojawił się zapis, że nowe przepisy nie odnoszą się do jednorazowej transakcji, jeśli jej "wartość jest równa przeciętnemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, lub większa od niego". Oznacza to, że gdyby ustawa obowiązywała teraz i zawierała ów zapis, limit wynosiłby 5370,64 zł. Czyli firmy nie miałyby obowiązku przyjmować płatności w gotówce powyżej tego limitu.

Na temat procedowanego projektu ustawy mogliście wielokrotnie przeczytać w serwisie cashless.pl. Do Sejmu trafił on w maju, towarzyszyły temu wypowiedzi, z których wynikało, że gotówka jest w Polsce zagrożona. Przeciwnicy tych zmian dowodzili natomiast, że przyjęcie proponowanych przepisów może utrudnić działalność przedsiębiorcom. Projekt skrytykowała m.in. Federacja Przedsiębiorców Polskich, zrzeszająca kilkadziesiąt dużych firm, w tym państwowych, takich jak Orlen, PKO BP, BGK, PGNiG czy Totalizator Sportowy.

Przeczytajcie także: Użytkownicy Profilu Zaufanego ofiarami udanego ataku hakerskiego

Swoją opinię w tej kwestii wyraził także Związek Banków Polskich. Instytucja przekonuje, że zmiany powinny zmierzać w przeciwnym kierunku, by zachęcać do płatności bezgotówkowych, a preferowanie gotówki może doprowadzić do zahamowania innowacji oraz braku wsparcia dla dywersyfikacji metod płatności. Co ciekawe, na początku lipca pojawiły się doniesienia, że Ministerstwo Finansów przygotowało projekt regulacji wprowadzającej… obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies