Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Będzie nakaz przyjmowania płatności bezgotówkowych? Resort finansów ma wkrótce zgłosić projekt odpowiedniej ustawy

Z informacji Pulsu Biznesu wynika, projekt MF ma być lustrzanym odbiciem forsowanej przez NBP regulacji dotyczącej nakazu akceptacji gotówki

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt regulacji wprowadzającej obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych – donosi Puls Biznesu. Propozycja MF ma być lustrzanym odbiciem projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych skierowanego do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę, nakładającego na przedsiębiorców obowiązek przyjmowania płatności w gotówce (z wyjątkiem określonych okoliczności), a inspirowanego postulatami Narodowego Banku Polskiego.

Przeczytajcie także: FPP: ustawa o gotówce to rozwiązywanie nieistniejącego problemu

Cytowany przez Puls Biznesu Jan Sarnowski, wiceminister finansów, twierdzi, że obie regulacje (gwarantująca możliwość płatności w gotówce i ta zakładająca obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych) dobrze się uzupełniają i zapewniają pełny wybór preferowanej formy płatności. Na ten sam aspekt – równouprawnienia różnych form płatności w miejsce przywilejowania samej gotówki – zwracały uwagę już wcześniej fundacja Polska Bezgotówkowa oraz Związek Banków Polskich, odnosząc się do postulatów NBP.

Warto wspomnieć, że sam pomysł wprowadzenia nakazu akceptacji płatności bezgotówkowych pojawił się już w 2016 r., a od tego czasu projekt był wielokrotnie zmieniany, odkładany na półkę, a następnie odkurzany. W toku prac usunięto z niego m.in. sankcje za odmowę przyjęcia płatności bezgotówkowych, wycofano się z nałożenia na sklepy i punkty usługowe nakazu posiadania terminala, a wprowadzenie obowiązku akceptacji kart zmieniono na akceptację instrumentów bezgotówkowych, czyli np. przelewów. Ostatecznie wydawało się, że projekt trafił do kosza, a w jego miejsce powstanie nowa, szersza regulacja.

Przeczytajcie także: Nowe zasady programu Polska Bezgotówkowa

I rzeczywiście zaczęto prace nad ustawą o podatniku bezgotówkowym, ale – jak się okazuje – projekt ustawy wprowadzającej obowiązek płatności bezgotówkowych nie został całkowicie porzucony. Na nowo ściągnięty z półki (choć nie wiadomo jeszcze, w jakim kształcie) ma wkrótce trafić do konsultacji społecznych. Jak tłumaczy Jan Sarnowski, będzie on komplementarny względem projektowanej ustawy o podatniku bezgotówkowym. Dzięki obu regulacjom konsument ma móc wszędzie zapłacić bezgotówkowo, a przedsiębiorcom obsługiwanie wszystkich klientów, w tym tych wyłącznie kartowych, ma ułatwić wprowadzenie ulg podatkowych za instalację terminala.

Tymczasem z informacji cashless.pl wynika, że zapisy dotyczące podatnika bezgotówkowego mają stać się częścią projektu Polski Ład (plan rządu PiS związany z odbudową gospodarki po pandemii), co ma zwiększyć szansę na jego przyjęcie.

Źródło: Puls Biznesu

Fot. freepik.com/peoplecreations

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies