Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ustawy o obowiązkowych terminalach nie będzie. W zamian ma powstać nowa, z ulgami podatkowymi dla przyjmujących bezgotówkę

Możliwe, że w projekcie nowej ustawy pojawią się także sankcje dla firmy, która odmówi przyjęcia płatności w formie bezgotówkowej

Z nieoficjalnych informacji wynika, że projekt ustawy wprowadzającej obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych, potocznie zwany projektem ustawy o mandacie albo o obowiązkowych terminalach, trafił do kosza. Ustawa była przygotowywana przez kilka lat, wielokrotnie zmieniana, odkładana na półkę a następnie odkurzana. Wygląda jednak na to, że ostatecznie nie zostanie skierowana pod obrady parlamentu a rząd opracuje nowy, szerszy projekt.

Przeczytajcie także: Resort finansów chce zmian w przepisach o małych instytucjach płatniczych

Nowa ustawa ma zmieniać kilka innych ustaw. Mają w niej znaleźć się na przykład zapisy obniżające limit na transakcje gotówkowe firm. Przypomnę, że obecnie podmiot gospodarczy realizujący płatność gotówką na rzecz innego w kwocie powyżej 15 tys. zł, nie może takiego wydatku zaliczyć w koszty prowadzenia działalności. Wedle nowych koncepcji limit ten ma być obniżony do 8 a nawet do 4 tys. zł.

Z nieoficjalnych informacji wynika ponadto, że w projekcie nowej ustawy mogą znaleźć się ulgi podatkowe dla przedsiębiorców decydujących się akceptować płatności bezgotówkowe. Z drugiej strony mają pojawić się sankcje dla tych firm, które odmówią przyjęcia płatności w innej formie niż banknoty i monety. Na razie nie wiadomo, jakie konkretnie kryteria miałyby decydować o sankcjach i jakie byłyby to sankcje.

Przeczytajcie także: KNF publikuje zasady korzystania z chmury obliczeniowej

Jak się dowiaduję prace nad ustawą są na bardzo wczesnym etapie, a jego celem jest wyselekcjonowanie najciekawszych pomysłów, które w projekcie mogłyby się znaleźć. Niemniej z moich informacji wynika, że wstępny projekt ustawy krąży już wśród osób bezpośrednio zaangażowanych w jego tworzenie. Ze względów politycznych raczej nie ujrzy on jednak światła dziennego przed wyborami prezydenckimi w maju bieżącego roku.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies