Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PayPal na celowniku UOKiK-u. Urząd zbada, czy wprowadzenie opłaty za brak aktywności nie narusza zbiorowych interesów konsumentów

W grudniu zeszłego roku PayPal wprowadził nowe warunki świadczonych przez siebie usług, ustalając m.in. opłatę za brak aktywności przez 12 miesięcy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbada, czy PayPal naruszył zbiorowe interesy konsumentów poprzez jednostronną zmianę umów i wprowadzenie nowej opłaty w grudniu zeszłego roku. Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Przeczytajcie także: UOKiK sprawdza 18 banków

Jak mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, w październiku zeszłego roku PayPal poinformował o nowych zasadach korzystania z jego usług, które zaczęły obowiązywać od 16 grudnia 2020 r. Jedną z istotniejszych zmian było wprowadzenie opłaty za brak aktywności. W ramach aktualizacji umowy z użytkownikami świadczonych przez siebie usług firma poinformowała wtedy, że będzie pobierać do 50 zł od osób, które nie skorzystają z konta przez co najmniej 12 miesięcy.

Kilku niezadowolonych z tej zmiany klientów skierowało do UOKiK-u skargi dotyczące działania PayPala. Teraz urząd antymonopolowy sprawdzi, czy poprzez zmianę regulaminu firma naruszyła zbiorowe interesy konsumentów.

Przeczytajcie także: PayPal w systemie Cinkciarz Pay

Jak podkreśla Tomasz Chróstny, prezes UOKiK-u, wątpliwości budzi również treść klauzuli modyfikacyjnej, która miała być podstawą do jednostronnego wprowadzenia zmian w umowie (w tym takiej jak wprowadzenie wspomnianej opłaty). Przewiduje ona możliwość wprowadzenia zmian przez samo ich opublikowanie i automatyczną "akceptację" przez użytkownika, który będzie dalej korzystać z usług PayPal. Postanowienie regulaminu nie określa jednak konkretnych przyczyn uprawniających do modyfikacji umów, a zgodnie z orzecznictwem klauzule zbyt ogólne, np. odnoszące się do "ważnych powodów", uznawane są za niedopuszczalne. Dlatego postanowienie to będzie badane pod kątem ewentualnej niezgodności z przepisami.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: UOKIK, PAYPAL

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies