Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Generali sfinalizowało fuzję z Concordią. Znika kolejna marka z polskiego rynku ubezpieczeniowego

Konsolidacja rynku postępuje w szybkim tempie. W ostatnim czasie zdecydowano m.in. o zmianach właścicielskich w Axie, Avivie i MetLife'ie

Generali poinformowało o zakończeniu fuzji z Concordią. Od dziś włoski ubezpieczyciel wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki Concordii. Zgodnie z umową z poprzednim właścicielem marka Concordia przestanie być wykorzystywana, zastąpi ją Generali Agro. Zmienia się więc nazwa, logotyp i strona firmy.

Przeczytajcie także: Generali zaoferuje polskim klientom bonusy za dbanie o zdrowie

Generali kupiło Concordię w 2018 r. Spółki życiowe obu firm zostały połączone pod koniec 2019 r. Natomiast majątkowa Concordia funkcjonowała wcześniej jako towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, dlatego musiała zostać przed fuzją zdemutualizowana, czyli przekształcona w spółkę akcyjną. W konsekwencji proces łączenia przebiegał dłużej, ale właśnie został sfinalizowany.

Przejęcie Concordii to jeden z przejawów postępującej w ostatnim czasie konsolidacji na polskim rynku ubezpieczeń. Tylko w tym roku Uniqa sfinalizowała akwizycję Axy, Allianz zdecydował się na zakup Avivy, a Nationale-Nederlanden zapowiedziało, że przejmie MetLife. Właściciel DAS-a, towarzystwa oferującego ubezpieczenia ochrony prawnej, zdecydował o wygaszaniu swojej działalności nad Wisłą, a pozostały portfel ubezpieczyciela zostanie wchłonięty przez Ergo Hestię.

Wiadomo, że na sprzedaż jest również Open Life. A polskiego biznesu chce się pozbyć też Aegon, który nawet znalazł już kupca w postaci grupy VIG, ale transakcja, w ramach której Austriacy mieli kupić od Holendrów spółki w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii i Turcji, została zablokowana przez węgierskie władze.

Przeczytajcie także: Comperia wydzieliła osobną markę do sprzedaży ubezpieczeń

Przy okazji warto wspomnieć o innej fuzji, która nie zyskała przychylności władz. Mowa o wartej 30 mld dolarów transakcji, w ramach której miało dojść do połączenia dwóch gigantów z rynku brokerskiego, działających również w Polsce: Aonu i Willis Towers Watson. Na początku tego tygodnia firmy poinformowały jednak o rozwiązaniu umowy fuzji, w ramach której miała powstać największa firma brokerska na świecie. Spółkom udało się nawet zdobyć niezbędne zgody od Komisji Europejskiej, ale na przeszkodzie stanął amerykański Departament Sprawiedliwości, który nie chciał zatwierdzić fuzji. Na skutek rozwiązania umowy Aon zapłaci na rzecz WTW 1 mld dolarów, obie organizację będą dalej działać niezależnie, a największym brokerem na świecie nadal będzie Marsh & McLennan.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: FUZJA, GENERALI

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies