Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ministerstwo Finansów ogłasza zasady programu Podatnik bezgotówkowy. Ulga w wysokości 2 tys. zł rocznie i zwrot VAT-u w 15 dni

Projektem ustawy wprowadzającej program na przełomie czerwca i lipca ma się zająć rząd

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski zaprezentował dzisiaj zasady programu Podatnik bezgotówkowy. Celem projektu jest promowanie wśród przedsiębiorców rozliczeń elektronicznych. Resort w pracach nad programem był wspierany m.in. przez fundację Polska Bezgotówkowa.

Przeczytajcie także: Kolejny krok Polski Bezgotówkowej - 400 tys. terminali

Jan Sarnowski powiedział, że pierwszym elementem Podatnika bezgotówkowego będzie funkcjonujący już program realizowany przez Polskę Bezgotówkową, czyli terminal za darmo na rok. Po tym okresie firmy mogą liczyć na pakiet Silver. Otrzymają ulgę w podatku dochodowym (CIT lub PIT). Każdy złoty wydany na terminal i obsługę płatności elektronicznych będzie stanowił koszt działalności gospodarczej w wysokości 2 zł. Limit ulgi wyniesie tysiąc złotych rocznie i będzie można z niej korzystać przez dwa lata.

Natomiast w pakiecie Gold ulga będzie bezterminowa oraz jeszcze większa, czyli każdy złoty wydany na obsługę płatności elektronicznych będzie stanowił koszt działalności w wysokości 3 zł, a limit wzrośnie do 2 tys. zł rocznie. Jednak aby można było korzystać z pakietu Gold, firma musi realizować miesięczne obroty w wysokości min. 50 tys. zł i co najmniej 65 proc. z tego ma mieć formę bezgotówkową. Po dwóch latach próg minimalny wzrośnie do 80 proc.

Przeczytajcie także: Rada niby gotówkowa, a chce polskiej karty

Dodatkowo wszyscy podatnicy biorący udział w programie Podatnik bezgotówkowy otrzymają zwrot podatku VAT w ciągu 15 dni, co ma być wynikiem najlepszym w Unii Europejskiej. Co ciekawe zwrot ma się odbywać bez konieczności jakichkolwiek działań ze strony firm, bo wszelkie czynności z tym związane ma przejąć skarbówka.

Zdaniem Sarnowskiego dzięki Podatnikowi bezgotówkowemu pojawi się szansa na likwidację białych plam w sieci akceptacji kart, które zidentyfikowano m.in. w gastronomii, warsztatach samochodowych, usługach medycznych czy salonach piękności. Projekt ustawy wprowadzający projekt Podatnik bezgotówkowy ma trafić pod obrady rządu na przełomie czerwca i lipca, a przepisy wejść w życie z początkiem przyszłego roku. O ile oczywiście program zaakceptuje parlament.

Jan Sarnowski przedstawił zasady Podatnika bezgotówkowego podczas rozpoczynającego się dzisiaj Cashless Congress, organizowanego m.in. przez fundację Polska Bezgotówkowa.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies