Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny
Zamieszanie z rekonstrukcją nie przeszkodziło w pracach nad ważnym projektem. Ustawa o PSD II przyjęta przez rząd

Zamieszanie z rekonstrukcją nie przeszkodziło w pracach nad ważnym projektem. Ustawa o PSD II przyjęta przez rząd

Rosną szanse, że nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w tym kwartale

Na pierwszym posiedzeniu w nowym składzie Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych. Dostosowuje on polskie prawodawstwo do unijnej dyrektywy PSD II. Państwa członkowskie mają czas na jej implementację do 13 stycznia, ale już wiadomo, że Polska z tym nie zdąży. Są jednak szanse, że dzięki dzisiejszej decyzji rządu ustawa zostanie uchwalona i podpisana przed końcem marca.

Przeczytajcie także: PSD II zachęci zagraniczne fintechy do działalności w Polsce

Dyrektywa wprowadza wiele nowych rozwiązań. Między innymi umożliwi tak zwanym podmiotom trzecim świadczenie różnych usług w oparciu o dostęp do rachunków bankowych swoich klientów. Dostęp ten będzie realizowany za pośrednictwem protokołu API, udostępnionego im przez banki. PSD II wprowadza również nowe zasady korzystania z elektronicznych płatności. Zasady te mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa transakcji. Przykładem jest tzw. silne uwierzytelnienie użytkownika. Aby zlecić płatność, konieczna będzie identyfikacja klienta za pomocą co najmniej dwóch różnych metod autoryzacji, np. jednocześnie za pomocą kodu z SMS-a i biometrii.

Przeczytajcie także:  Mała instytucja płatnicza zamiast piaskownicy

Co ciekawe nowelizacja Ustawy o usługach płatniczych dostosowująca prawo do PSD II wprowadza też ułatwienia dla fintechów. Jednym z nich jest powołanie do życia tzw. małej instytucji płatniczej. Proces ubiegania się o licencję tego rodzaju ma być w znacznym stopniu uproszczony w porównaniu z procesem starania się o zezwolenie na działanie w charakterze krajowej instytucji płatniczej.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 3001 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Parę lat trzeba było na to poczekać, ale wreszcie jest. BIK uruchomił usługę credit freeze

Usługa zapobiegająca spłacaniu nieswoich kredytów jest bezpłatna, ale na razie jej funkcjonalność jest mocno ograniczona

Nowe wieści w kwestii trwałego nośnika. Kolejne banki mogą postawić na WORM

Obecnie trzy instytucje, a więc Pekao, mBank i BZ WBK wybrały tę technologię jako metodę wysyłki ważnych dokumentów do klientów

To chyba pierwsza taka polisa na świecie. Play wprowadza ubezpieczenia wirtualnych przedmiotów kupionych w grach

Operator aplikacji Play Ubezpieczenia chwali się, że podobnego produktu nie znajdziecie na całym świecie

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Cashless na Youtube

k_A1sJ-jf1U
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.