Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejna spółka z licencją instytucji płatniczej. Zezwolenie na działalność dostała tyska firma Paymento

Wydaje się, że nadzór przyspieszył procesy licencyjne, ale zdaniem części specjalistów to tylko pozory

W opublikowanym przed chwilą komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o udzieleniu zezwolenia na prowadzenie działalności w charakterze krajowej instytucji płatniczej firmie Paymento Financial z siedzibą w Tychach. Firma zajmuje się m.in. dostawą gotowych rozwiązań do akceptacji płatności w środowisku e-commerce i m-commerce. Na jej czele stoi znany w branży płatniczej Andrzej Poniński.

Przeczytajcie także: Play wprowadza mobilny market ubezpieczeniowy

Zgodnie z komunikatem KNF licencja przyznana Paymento obejmuje m.in. przyjmowanie wpłat i dokonywanie wypłat gotówki w obrębie rachunków płatniczych, wykonywanie transakcji pieniężnych w tym przelewów, wydawanie instrumentów płatniczych czy obsługę autoryzacji płatności z wykorzystaniem kart bankowych.

Paymento to kolejna firma, która w ostatnim czasie otrzymała licencję KNF. Przypomnę, że niedawno cieszyć się z tego mogły takie firmy jak m.in. Cardina, Itran, Fritz Group, Fenige, SkyCash, Aplitt czy mPay. Widać przyspieszenie procesów licencyjnych bo wcześniej część z tych spółek na odpowiednie zezwolenia musiała czekać latami. Wydaje się więc, że nowe podejście do licencjonowania KIP-ów jest spójne z budowanym przez aktualne władze KNF wizerunkiem nadzoru sprzyjającego fintechom.

Przeczytajcie także: Mała instytucja płatnicza zamiast piaskownicy?

Przypomnę jednak, że KNF nie zgodziła się na utworzenie w Polsce tak mocno wyczekiwanej przez branżę fintech tzw. piaskownicy regulacyjnej. To rozwiązanie jakie ma służyć testowaniu na żywym organizmie nowych technologii w świecie finansów. Mówi się też nieoficjalnie, że otwarcie na fintechy przejawia przede wszystkim kierownictwo KNF. Duża część pracowników niższego szczebla wciąż ma nie rozumieć potrzeby wsparcia tej branży a większość spółek, która otrzymała zezwolenie KIP, i tak by je prędzej czy później dostała. Natomiast fintechy, które teraz rozpoczynają starania o licencje, napotykają na problemy jak za dawnych czasów więc wiele z nich ucieka w związku z tym za granicę, np. na Litwę.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies