Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ustawa o dostępności dla niepełnosprawnych może oznaczać nowe wyzwania dla operatorów terminali płatniczych

Zgodnie z przepisami, które czekają już tylko na podpis prezydenta, wszystkie terminale płatnicze będą musiały być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

W ustawie, która implementuje do polskiego prawa unijną dyrektywę o dostępności produktów i usług dla osób z niepełnosprawnościami, znalazły się nadmiarowe przepisy. Tak przynajmniej uważają specjaliści cytowani dziś przez Business Insider. Chodzi o to, że unijna dyrektywa zakłada konieczność dostosowania do potrzeb niepełnosprawnych samoobsługowych terminali płatniczych, działających np. w automatach. W polskiej ustawie znalazła się natomiast poprawka, która zakłada, że dostosowanie będzie musiało objąć wszystkie terminale, także te obsługiwane przez sprzedawców, co wydaje się zupełnie niepotrzebne.

Przeczytajcie także: Co dalej z otwartą bankowością?

Przepisy, o których mowa, wymagają na przykład, by terminale płatnicze umożliwiały obsługę głosową za pośrednictwem słuchawek. Niestety, od momentu ich powstania w Brukseli do wdrożenia w Polsce minęło sporo lat. W tym czasie zaszły zmiany technologiczne. Prawo przewiduje, by urządzenia umożliwiały podłączenie przewodowe słuchawek, ale nie wskazuje, za pośrednictwem jakiej wtyczki. Eksperci liczą więc, że odpowiednie standardy uda się wypracować na etapie dialogu z organizacjami repreezentującymi osoby niepełnosprawne.

Ważne, że przyjmując nowe przepisy ustawodawca wprowadził długie okresy przejściowe. Terminale, które będą na rynku przed dniem wejścia w życie ustawy, w więc przed czerwcem przyszłego roku, będą mogły normalnie pracować do końca swojej żywotności (maksymalnie 20 lat).

Przeczytajcie także: Polski dostawca terminala aplikacyjnego dostał certyfikat PCI

Warto przypomnieć, że wciąż obowiązują przepisy, które mogą wymóc na operatorach terminali wymianę nawet kilkuset tysięcy urządzeń z jeszcze innego powodu. Mowa o prawie przyjętym przy okazji niesławnego Polskiego ładu, które wymaga integracji terminali z kasami fiskalnymi. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprawdzie, że obowiązek ten zostanie zniesiony przy okazji wprowadzania nowych przepisów dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur, ale jeśli to się nie stanie, przepisy o integracji wejdą w życie w styczniu 2025 r. Więcej na ten temat w tekście Ministerstwo Finansów rezygnuje z integracji kas z terminalami. Odpowiednie przepisy znajdą się w ustawie o KseF.

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies