Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Policja ostrzega przed nową metodą oszustów – na terminal płatniczy. Ale takie przypadki już zdarzały się w przeszłości

Ofiarami procederu padają właściciele sklepów i punktów przyjmujących płatności kartami

Ten tekst powinni przeczytać przede wszystkim właściciele oraz pracownicy sklepów i punktów usługowych przyjmujących płatności bezgotówkowe na terminalach płatniczych. Policja twierdzi, że wykryła nową metodę oszustów nazwaną roboczo "na terminal", której pierwszą ofiarą padł sklep z Krapkowic. Choć metoda nowa wcale nie jest, to akceptanci powinni zwracać uwagę, komu podają wrażliwe dane. Ale po kolei.

Przeczytajcie także: Chcą podniesienia limitu na płatności bez PIN-u

Do pracowników wspomnianego sklepu w Krapkowicach zadzwonił mężczyzna podając się za przedstawiciela firmy obsługującej terminale płatnicze. Mężczyzna poprosił o ręczne dokonanie zmiany ustawień w bezgotówkowym terminalu płatniczym argumentując, że nie powiodła się automatyczna aktualizacja oprogramowania i aby urządzenie działało prawidłowo, należy zrobić to ręcznie według podanych przez telefon instrukcji. Następnie wydawał pracownikom sklepu kolejne polecenia przeprowadzenia zmian w urządzeniu.

Jak głosi policyjny komunikat, podczas wykonywania kolejnych poleceń terminal wydrukował paragony z tajemniczymi kodami, o podanie których oszust poprosił, po czym się rozłączył. W rezultacie właściciel sklepu poniósł straty w wysokości niemal dwóch tysięcy zł. Policja nie podaje o jakie kody chodziło oraz czy podobnych przypadków było więcej. Apeluje, aby nie wykonywać poleceń osób podających się za konsultantów obsługujących terminale płatnicze. Bezpieczniej jest chwilowo zawiesić rozmowę i samemu odszukać numer do prawdziwej firmy zajmującej się obsługą urządzenia.

Przeczytajcie także: Rekord w transakcjach zbliżeniowych

Tymczasem w przeszłości zdarzało się, że taka metoda oszustw była już wykorzystywana przez przestępców. Stosując różnego rodzaju zabiegi socjotechniczne zachęcali oni do wydrukowania i podania kodów służących do doładowywania telefonów komórkowych. Teraz ze względu na fakt, że karty SIM są rejestrowane, prawdopodobnie przestępcom bardziej niż o doładowania telefonów może chodzić o kody doładowujące karty przedpłacone, np. Paysafecard. Natomiast bardzo mało prawdopodobne jest, że oszustom udałoby się zdalnie włamać do aplikacji płatniczej na terminalu. Niemniej właściciele i pracownicy punktów handlowo-usługowych powinni być wyczuleni na takie zagrożenie.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2394 artykułów

Inne artykuły tego autora:

O co chodzi w tych badaniach? Większość Polaków preferuje karty, ale i tak najczęściej płaci gotówką

Ciężko ocenić stosunek Polaków do obrotu bezgotówkowego, gdy wyniki sondaży przeprowadzanych przez różne instytucje często są ze sobą sprzeczne

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy bez użycia odczytu termicznego może być podatna na fałszerstwa

Getin Bank przeniesie 65 proc. swoich oddziałów. Będzie uruchamiać placówki w nowym formacie

Bank poinformował właśnie o otwarciu czterech zupełnie nowych oddziałów w Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Pabianicach

Zastanawiacie się nad zmianą pracy? To może być oferta dla Was. Polska Bezgotówkowa szuka wiceprezesa

Zgłoszenia w konkursie na członka zarządu fundacja przyjmuje do 3 listopada, a więc czasu na wysłanie CV nie zostało zbyt dużo

Na rynku jest zaledwie 10 proc. wydrukowanych "pięćsetek". Ale wartość wszystkich banknotów w obiegu rośnie

Z danych NBP wynika, że na koniec września w obiegu było ponad 5 mln banknotów o nominale 500 zł

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.