Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zamieszanie w sprawie regulacji rynku kart

Trwa spór o kształt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnego rozporządzenia wprowadzającego nowe zasady wydawnictwa kart płatniczych

Chodzi o rozporządzenie MIF Reg, które reguluje między innymi wysokość interchange, czyli prowizji jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. Ale akurat ten limit nie wzbudza wielkich emocji na naszym rynku, bo w Polsce już od lutego obowiązuje taki, jak w unijnym dokumencie.

Więcej zamieszania jest z dwoma innymi kwestiami. Po pierwsze chodzi o karty wydawane dla firm, które w Polsce podlegają limitowi interchange w wysokości 0,2-0,3 proc. w zależności od tego czy transakcję wykonano kartą debetową czy kredytową. W unijnym dokumencie karty biznesowe spod limitu na tę prowizję są wyłączone.

Przeczytaj także: Za podatki zapłacicie kartą, ale nie Blikiem

Drugim punktem spornym są karty z logo mniejszych organizacji płatniczych, takich jak Diners Club i American Express. Obecnie polskie prawo nie obejmuje ich limitem interchange. Natomiast zgodnie z unijnymi przepisami transakcje tymi kartami powinny podlegać tym samym ograniczeniom. Z tym że w MIF Reg znalazł się artykuł, który daje rządom poszczególnych krajów możliwość zastosowania ponad trzyletniego okresu przejściowego, w trakcie którego mniejsze organizacje mogłyby pobierać wyższą interchange niż 0,3 proc. Musi to być jednak wyraźnie zapisane w ustawie.

Z moich informacji wynika, że pod koniec ubiegłego miesiąca Związek Banków Polskich wystosował list do Ministerstwa Finansów, w którym uzasadnia konieczność znowelizowania ustawy o usługach płatniczych. Ze względu na wątpliwości w kwestii interpretacji unijnych przepisów zaznacza tam, że jego zdaniem celem regulacji (oprócz wprowadzenia paru zmian formalnych dostosowujących nasze przepisy do MIF Reg) powinno być jednoznaczne wyłączenie spod limitu interchange kart biznesowych oraz wydawanych we współpracy z mniejszymi organizacjami płatniczymi.

Z informacji przekazanych mi przed kilkoma dniami przez Ministerstwo Finansów wynika, że przynajmniej jeżeli chodzi o karty biznesowe, resort przychyla się do stanowiska ZBP. Pisałem o tym tutaj.

Wydaje się, że również w kwestii kart Diners i AmEx jest podobnie. Pod koniec ubiegłego tygodnia w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt założeń do nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, w których wskazuje się, że rząd chce skorzystać z prawa do zastosowania okresu przejściowego dla mniejszych organizacji płatniczych.

Jednocześnie powstał ponoć jeszcze inny projekt nowelizacji ustawy, który ma regulować wyłącznie wprowadzenie okresu przejściowego dla Diners i AmEx, a który zgłosić mają posłowie Platformy Obywatelskiej. Tylko dzięki takiemu wybiegowi jest szansa, że uda się ustawę przegłosować przed wyborami.

Przeczytaj także: Unijne rozporządzenie o kartach już opublikowane

To wszystko przestało się jednak podobać środowisku akceptantów, którzy wcześniej byli skłonni pogodzić się z większymi kosztami obsługi transakcji realizowanych kartami biznesowymi czy wydawanymi przy udziale małych organizacji płatniczych. Teraz obawiają się jednak, że banki wykorzystają nowe przepisy do szybkiej migracji klientów na karty, pozwalające zarabiać im więcej. Odbije się to szczególnie niekorzystnie na sektorze hotelowo-gastronomicznym, który obsługuje szczególnie dużo klientów płacących kartami biznesowymi oraz Diners i AmEx.

Pojawiła się więc zupełnie nowa koncepcja, zgodnie z którą w zamian za wyższe opłaty na niektórych kartach, akceptanci będą żądać obniżenia interchange na kartach MasterCarda i Visy wydawanych klientom indywidualnym do poziomu 0,1 proc.

Jak widać sytuacja jest dynamiczna i wiele się dzieje. Lato w branży płatniczej zapowiada się więc gorąco nie tylko ze względu na prognozy pogody.

Natomiast nowe regulacje na rynku usług płatniczych są jednym z tematów konferencji pt. Rozwój rynku usług płatniczych, która od wczoraj odbywa się w warszawskim Hotelu Sobieski. Serwis Cashless objął to wydarzenie patronatem medialnym.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies