Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Poziom mojej irytacji z korzystania z bankomatów rośnie wprost proporcjonalnie do długości reklam wyświetlanych podczas wypłacania gotówki

Sieci bankomatów od dawna wyświetlają reklamy na swoich urządzeniach. Wydaje mi się jednak - i jest to opinia nieodosobniona, bo wielu moich znajomych ma podobne odczucia - że w ostatnim czasie tych reklam jest jakby więcej, a same spoty są jakby dłuższe.

Nie dalej jak wczoraj korzystałem z bankomatu jednej z ogólnokrajowej sieci. Ktoś zdecydował, że w niemiłosierny upał jaki panował na dworze zamiast po prostu podjąć gotówkę i pójść napić się czegoś zimnego, musiałem odczekać swoje przy maszynie i obejrzeć trzy reklamówki napojów chłodzących.

Przeczytaj także: Podwyżki prowizji to nie jest sposób na ratowanie zysków banków

Pierwszą po włożeniu karty do czytnika. Wraz z reklamą trwającą kilkanaście sekund wyświetlał się napis informujący mnie o weryfikacji karty. Później bankomat zadyrygował, bym wpisał PIN, po czym zadecydował o ponownej weryfikacji karty, a na ekranie znów pojawiła się butelka z gazowanym płynem o smaku truskawki.

Trzecia reklama zaatakowała mnie w trakcie odliczania i wydawania gotówki. Niby zrozumiałe, że ta czynność musi trwać więc reklama nie powinna mi przeszkadzać, bo ten czas i tak spędziłbym stojąc przy ścianie. Ale po obejrzeniu wcześniej dwóch spotów jestem poirytowany, więc wydaje mi się, że odliczanie gotówki trwa dwa razy dłużej niż zwykle. A może mi się wcale nie wydaje…

Biznes bankomatowy nie rozwija się tak jak kiedyś a przyczyn tego jest co najmniej kilka. Przede wszystkim coraz rzadziej korzystacie z wypłat gotówki. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w I kw. tego roku zrobiliście to w bankomatach 173 mln razy, czyli aż o 14 mln razy mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Ponadto od pięciu lat nie zmieniła się prowizja, jaką operatorzy bankomatów dostają za zrealizowane wypłaty gotówki. Mniej więcej 1,30 zł za każdą transakcję to, zdaniem specjalistów, za mało, by każdy bankomat na siebie zarobił. Zwłaszcza, że prowizja ta nie zależy od kwoty wypłaty. To stąd wysiłki właścicieli maszyn zmierzające do tego, by klienci wypłacali jak najmniejsze sumy, ale robili to częściej.

Przeczytaj także: Czy złota karta kredytowa musi być koniecznie złota?

Sytuacja taka zmusza także właścicieli bankomatów do wprowadzania dodatkowych usług w swoich maszynach. Dziś dzięki bankomatowi możecie więc nie tylko wyciągnąć gotówkę, ale ją tam z powrotem włożyć, doładować komórkę czy za horrendalną prowizję sprawdzić saldo swojego konta lub zmienić PIN karty.

I dlatego też reklamy w bankomatach trwają dłużej. Dzięki nim właściciele tych urządzeń mogą poprawiać rentowność swojego biznesu. Tylko czy na pewno tędy droga?

Dziś zdecydowana większość dochodów generowanych przez bankomaty to wypłaty gotówki. Przedłużanie czasu trwania transakcji przez głupie reklamy tylko zniechęca do korzystania z tych urządzeń. Klienci zmęczeni ślęczeniem przy ścianie albo wypłacą gotówkę z kasy sklepowej w ramach usługi cash back albo będą szukać akceptantów, u których można płacić kartą i gotówka przestanie być potrzebna. A wtedy właściciele bankomatów nie zarobią, choćby puszczali tam reklamy tej długości, co w kinach przed każdym seansem.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Piotr Dziubak

Sekretarz redakcji
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 729 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Już 6 tys. firm zgłosiło się po darmowy terminal do Polski Bezgotówkowej

Program, który uruchomiono zaledwie pięć tygodni temu, cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim przedsiębiorców z sektora handlu i usług

RTS-y wreszcie opublikowane. Wytyczne zaczną obowiązywać we wrześniu 2019 r.

Ale banki będą musiały udostępnić środowiska testowe dla fintechów sześć miesięcy wcześniej

Kasia Siwek przestaje kierować biurem prasowym Grupy Idea Banku

Siwek chciałaby się teraz zająć projektami z obszaru finansów i nowych technologii

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego myśli o dokręceniu regulacyjnej śruby fintechom?

W piątek nadzór bankowy UE przedstawił mapę drogową wprowadzenia większej kontroli nad działaniami technologiczno-finansowych startupów

Braintri, Efigence oraz Bank Śląski na Finovate w Londynie. Sprawdźcie, co pokazały firmy z Polski. Relacja Cashless

Tym razem reprezentanci Polski wrócili z Finovate bez wyróżnień, ale wrażenie pozostawili dobre. Wśród prezentowanych projektów przeważały rozwiązania dla banków

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Najczęściej czytane

IgoriaCard wreszcie startuje. Od dziś możecie ją mieć za 30 zł

Dostępna jest także wirtualna wersja karty za 15…

Zmiany w PKO. Awanse Macierzyńskiego i Wałacha

Reorganizacja, która pociągnęła za sobą zmiany personalne w…

Cashless na Youtube

ECcynqbM-54
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.