Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Prezes NBP chyba woli gotówkę. Bank centralny wystąpił z organizacji promującej rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce

Ostatnia decyzja NBP zdaje się być kolejnym dowodem na to, że nowym władzom banku nie jest po drodze z resortem rozwoju, starającym się zmniejszyć udział gotówki w gospodarce

Przykrą niespodziankę sprawił Narodowy Bank Polski Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności na jej dziesiąte urodziny. Podczas ostatniego posiedzenia Koalicji jakie miało miejsce kilka dni temu, NBP zdecydował o wystąpieniu z tej organizacji i przyjęciu roli obserwatora jej prac. Wcześniej bank centralny odgrywał wiodącą rolę w Koalicji, pełniąc na przemian ze Związkiem Banków Polskich funkcję jej sekretariatu. Koalicja zrzesza kilkadziesiąt prywatnych i państwowych instytucji i działa na rzecz promocji niegotówkowych instrumentów płatniczych.

Przeczytajcie także: Tak zepsuto strefę płatnego parkowania w Łebie

Powody wystąpienia z KnROBiM NBP tłumaczy dość mętnie. Na moje pytanie o przyczyny tej decyzji biuro prasowe banku napisało, że NBP pełni istotną rolę w życiu gospodarczym kraju, realizując swoje zadania konstytucyjne i ustawowe, do których należy zarówno emitowanie banknotów i monet w złotych, jak i organizowanie rozliczeń pieniężnych.

– NBP, dostrzegając ważne zmiany jakościowe na rynku płatności bezgotówkowych, w tym przejęcie wiodącej roli w tym zakresie przez administrację publiczną i instytucjonalne wsparcie tych prac ze strony podmiotów rynkowych, a jednocześnie uznając potrzebę zachowania zrównoważonego rozwoju instrumentów płatniczych, podjął decyzję o zmniejszeniu swojej aktywności w zakresie Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, tj. występując formalnie z Koalicji i powracając do roli obserwatora jej prac – piszą służby prasowe NBP.

Na moje oko wygląda to tak, jakby bank centralny doszedł do wniosku, że skoro strona rządowa wzięła się za rozwój obrotu bezgotówkowego wdrażając programy terminalizacji urzędów administracji państwowej oraz małych i średnich firm, to on, czyli NBP musi iść w drugą stronę i wziąć w obronę gotówkę, aby w przyrodzie była równowaga. To zresztą nie pierwszy prztyczek w nos szefostwa Ministerstwa Rozwoju, jaki zarobiło ono od aktualnego prezesa NBP. Przypomnę, że jesienią ubiegłego roku pozostał on głuchy na apele strony rządowej i wbrew jej woli z pompą ogłosił w lutym tego roku wypuszczenie na rynek banknotu o nominale 500 zł.

Przeczytajcie także: Małe zamieszanie z dniem bez gotówki

Wydaje mi się, że zwiększanie nominału banknotów w sytuacji, gdy większość cywilizowanego świata zastanawia się nad podjęciem lub już podjęła decyzję o drodze w przeciwnym kierunku, jest działaniem nie do końca dającym się racjonalnie wytłumaczyć. Podobnie oceniam wystąpienie NBP z KnROBiM. Bo nie przypominam sobie, by gdziekolwiek i kiedykolwiek władze resortu rozwoju choćby zasugerowały, że za programami promującymi obrót bezgotówkowy mają iść działania zmierzające do zakazu używania banknotów czy monet.

W tzw. kuluarach huczy więc, że prawdziwym powodem atencji, jaką darzą ostatnio gotówkę władze NBP, jest antypatia prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego do wicepremiera i szefa resortu rozwoju Mateusza Morawieckiego. Jeżeli to prawda to jestem w stanie nawet zrozumieć, że nie każdy musi każdego lubić. Nie wygląda to jednak dobrze, jeśli służbowe decyzje najważniejszych osób w kraju podejmowane są nie na podstawie profesjonalnej analizy, tylko ze względu na prywatne animozje.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2768 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Czy bank może reklamować płatności mobilne kurą? Okazuje się, że na szczęście tak

To dobra wiadomość dla BGŻ BNP Paribas, który właśnie kurę wykorzystał do spotów promujących transakcje w aplikacji mobilnej

Szwecja za szybko odchodzi od gotówki? Rosną obawy o wykluczenie finansowe osób starszych

Zbyt szybko zwiększająca się popularność elektronicznych instrumentów płatniczych może mieć dość zaskakujące konsekwencje

Nowy pomysł Idea Banku i Tax Care. Chcą stworzyć chmurę faktur

Szczegóły nowego rozwiązania mają zostać zaprezentowane podczas konferencji prasowej w najbliższy czwartek

Druga firma wpisana na listę schematów płatniczych nadzorowanych przez NBP. Diners Club ze zgodą banku centralnego

Wcześniej NBP wydał podobną zgodę spółce Polski Standard Płatności, zarządzającej Blikiem

Kamil Stoch wygrywa, Visa się cieszy. Trwa kampania reklamowa organizacji związana z igrzyskami

Polski skoczek, który zdobył wczoraj złoty medal olimpijski, jest jednym z kilkudziesięciu członków Team Visa

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

In English

Uber To Move Its Polish Office to Kyiv

The managers from Uber's Polish office are looking…

Poland's PKO App Number One Among World's 100 Biggest Banks

The ranking was published in Retail Banker International…

Masterpass Is Now Available at Fifth Bank In Poland

The solution makes online card payments easier

See all articles in English →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Operator aplikacji JustDrive: to Orlen zerwał umowę

Firma wydała wreszcie oświadczenie, w którym tłumaczy dlaczego…

Czy to już koniec aplikacji JustDrive? Zniknęła z App Store i Google Play

Firma nie komentuje nagłego zawieszenia działania aplikacji, z…

Uber przenosi swoje biuro z Warszawy do Kijowa. W Polsce ma zostać tylko zespół UberEats

Kadra zarządzająca polskim oddziałem Ubera już znalazła lub…

IKO wygrywa w rankingu aplikacji 100 największych banków na świecie

Ranking publikuje w marcowym numerze magazyn Retail Banker…

Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.