Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Małe zamieszanie z dniem bez gotówki. W Europie obchodzony jest dzisiaj. W Polsce będzie w październiku

W organizację polskiego Dnia Płatności Bezgotówkowych zaangażowanych będzie kilkadziesiąt instytucji finansowych

W kilku serwisach internetowych oraz w prasie, m.in. w Pulsie Biznesu, możecie znaleźć dziś informację o obchodzonym 27 czerwca bieżącego roku z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego Dniu Bez Płacenia Gotówką. Na redakcyjną skrzynkę mejlową Cashless trafił też obwieszczający to święto komunikat prasowy jednego z producentów terminali płatniczych. Co ciekawe jednak na stronie NBP nie znalazłem na temat tej inicjatywy ani słowa. Zaintrygowany zacząłem pytać, aby dowiedzieć się, o co chodzi.

Przeczytajcie także: Promujcie obrót bezgotówkowy, ale nie na siłę

Otóż okazuje się, że międzynarodowy No Cash Day obchodzony jest w kilku krajach Europy właśnie dzisiaj. To inicjatywa pewnej włoskiej instytucji kultywowana od kilku lat. No Cash Day świętowano w ubiegłym roku również w Polsce. Narodowy Bank Polski brał udział w obchodach tego wydarzeniu a serwis Cashless objął je patronatem medialnym. Wtedy dzień bez gotówki wypadł 5 kwietnia. Ustalono, że w tym roku będzie to 27 czerwca, gdyż No Cash Day powiązano z odbywającą się właśnie w Kopenhadze konferencją Money2020.

Prawdopodobnie więc z tego powodu część mediów ogłosiła dzisiejszy dzień Dniem Bez Płacenia Gotówką także w Polsce. Biuro prasowego banku centralnego od wydarzenia tego się jednak odżegnuje. Dlaczego? Bo 19 października instytucja obchodzić będzie polski Dzień Płatności Bezgotówkowych. To inicjatywa Koalicji na Rzecz Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, której bank centralny jest członkiem. Wśród organizatorów Dnia Płatności Bezgotówkowych w Polsce będzie też m.in. Związek Banków Polskich, KIR, Mastercard i Visa.

Przeczytajcie także: Już pora na podniesienie limitu na płatności bez PIN-u

Nie jest dla mnie do końca jasne, dlaczego instytucje z Polski zdecydowały się na organizację bezgotówkowego święta w innym terminie niż No Cash Day. Zakładam jednak, że jeśli ma on charakter komercyjny, to wiąże się z nim konieczność ponoszenia określonych kosztów na rzecz organizatora, np. z tytułu wykorzystania logo. Być może uznano, że korzyści z przystąpienia do międzynarodowej inicjatywy są nieistotne i nie uzasadniają wydawania pieniędzy na licencję. Organizacja Dnia Płatności Bezgotówkowych w Polsce w październiku ma natomiast sens o tyle, że będzie on dobrze korespondował z obchodzonym w tym miesiącu od lat świętem oszczędzania.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies