Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Brytyjski regulator upomina fintechy: nie jesteście bankami, przypomnijcie to klientom

Działania Financial Conduct Authority to m.in. pokłosie afery Wirecard, która miała wpływ także na brytyjski rynek finansowy

Financial Conduct Authority (FCA), czyli brytyjski odpowiednik KNF, wystosował pismo do ponad 300 fintechów działających nad Tamizą. Nakazał w nim adresatom, by skontaktowali się ze swoimi klientami i poinformowali ich o ryzyku wynikającym z korzystania ze świadczonych przez nich usług. Chodzi m.in. o brak zabezpieczenia depozytów, gwarantowanego przez Financial Services Compensation Scheme, które działa w przypadku usług świadczonych przez banki.

Przeczytajcie także: Aplikacja mObywatel stanie się paszportem szczepionkowym

Fintechy, do których nadzór wystosował komunikat, a mowa zarówno o niewielkich firmach, jak i potentatach z Revolutem czy Wise na czele, mają kilka tygodni na podjęcie odpowiednich działań. FCA wyjaśnia, że chociaż firmy te posiadają licencję instytucji pieniądza elektronicznego (e-money) i mogą świadczyć np. usługi przekazów pieniężnych, to sporo różni je od tradycyjnych instytucji finansowych. Fintechy muszą m.in. przechowywać depozyty na specjalnych rachunkach w bankach, a klienci nie do końca zdają sobie z tego sprawę.

Przeczytajcie także: Aplikacja Allegro przyda się przy odbieraniu przesyłki z paczkomatu

Działania FCA, o których informuje m.in. serwis pymnts.com, to pokłosie zdarzeń z ostatnich kwartałów, w tym upadku firmy Wirecard. Niespełna rok temu mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że brytyjski nadzór ograniczył funkcjonowanie spółki Wirecard UK, ale szybko wycofał się z tej decyzji w obawie przed efektem domina – problemy mogłyby dotknąć dziesiątki firm korzystających z usług spółki uwikłanej w aferę. Przekonali się o tym np. klienci Curve.

Warto dodać, że wcześniej brytyjski regulator zwrócił się z komunikatem do młodszych inwestorów, by uważali z transakcjami na rynku kryptowalutowym.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies