Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowa funkcja aplikacji mObywatel. Usługa stanie się paszportem szczepionkowym

Potwierdzenie szczepienia będzie można okazać w formie cyfrowej, ale też w drukowanej

Od wakacji, najpóźniej w lipcu, ma być możliwe swobodne podróżowanie po krajach unijnych, dzięki tzw. paszportowi szczepionkowemu. Certyfikat taki będzie można wyświetlić w aplikacji mObywatel. Jak informuje PAP, na koniec maja zaplanowano testy, które pokażą, jak program sprawdzi się na konkretnych granicach. Z kolei w czerwcu członkowie UE dostaną projekt decyzji Komisji Europejskiej, w której zostaną zawarte szczegóły legislacyjne umożliwiające funkcjonowanie tego systemu.

Przeczytajcie także: Hiszpańska odpowiedź na Revoluta żegna się z klientami

Kod QR potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19 już teraz możecie przechowywać w aplikacji mObywatel. Jest on wystawiany po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia i po wprowadzeniu tej informacji do systemu przez pracowników przychodni, w której doszło do szczepienia. Więcej informacji na temat tego rozwiązania znaleźć można na tej stronie, dowiecie się z niej m.in., jak uruchomić usługę.

To narzędzie prawdopodobnie przyda się także na granicach. Najpierw unijnych, potem innych państw europejskich, a docelowo także poza Starym Kontynentem. Urzędnicy zapewniają, że wszystkie dane dotyczące zdrowia użytkowników będą przechowywane w Polsce, a inne państwa uzyskają ograniczony dostęp do określonych informacji. Jeśli ktoś nie korzysta ze wspomnianej apki, będzie mógł wydrukować dokument potwierdzający szczepienie. Zrobi to w przychodni lub samodzielnie za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.

Przeczytajcie także: mBank szykuje kolejne nowości dla firm

Aplikacja mObywatel to darmowe narzędzie, które można uznać za wirtualny portfel z dokumentami. Znajdziecie w niej odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, moduł mPojazd, zawierający dane z dowodu rejestracyjnego i polisy OC, mPrawo Jazdy czy licznik punktów karnych. Aby uruchomić program, potrzebny będzie Profil Zaufany. W apce funkcjonuje od pewnego czasu "segment zdrowotny", w którym znajdziecie np. erecepty. Niedawno w serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że niezależnie od tego rozwiązania Ministerstwo Zdrowia postanowiło rozwijać nową aplikację – mojeIKP.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies