Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Gdańsk doczeka się nowej waluty. Czym jest greencoin?

Nowy pieniądz trafi do kieszeni osób dbających o środowisko. Będą mogły go wydać na inne działania prośrodowiskowe

W 2023 roku w Gdańsku ma być testowana nowa waluta: greencoin. Opracowuje ją międzynarodowe konsorcjum, a celem projektu jest nagradzanie ekologicznych zachowań. Osoby dbające o środowisko otrzymywałyby zieloną walutę, którą mogłyby wydać na ekologiczne usługi lub produkty. W ten sposób miałaby powstać pętla, dzięki której rosłaby motywacja do życia w sposób mniej obciążający planetę.

Przeczytajcie także: Ergo testuje wykorzystanie okularów VR do szkolenia agentów

Korzenie tego projektu sięgają warsztatów IdeaLab, które odbyły się przeszło rok temu z inicjatywy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Norweskiej Rady Badań. Dzisiaj jest on rozwijany przez jednostki naukowe, wśród których znalazły się Politechnika Gdańska, Szkoła Główna Handlowa, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Uniwersytet Metropolitalny w Oslo i Uniwersytet w Stavanger oraz organizacja pozarządowa Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto. Zespół otrzymał dofinansowanie od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Twórcy greencoina przekonują, że nie jest to kolejna kryptowaluta, bliżej mu do punktów lojalnościowych w sieciach sklepów. Do końca przyszłego roku prowadzone będą badania nad społecznymi, ekonomicznymi, środowiskowymi i technologicznymi aspektami pomysłu. Potem projekt wejdzie w fazę testowania, a Gdańsk stanie się poligonem doświadczalnym. Prawdopodobnie przy wsparciu władz miasta. Wyniki eksperymentu powinny być znane w 2024 roku.

Przeczytajcie także: Allegro ma już ponad 13,2 mln klientów

Zespół stojący za greencoinem przekonuje, że żywot zielonej waluty nie zakończy się za kilka lat, o ile do współpracy zgłoszą się kolejni partnerzy. W ramach badań zostanie opracowany system informatyczny zarządzający wirtualną walutą oraz aplikacja umożliwiająca przyszłym użytkownikom korzystanie z tego narzędzia. Oprogramowanie zostanie otwarte po fazie testów, dzięki czemu możliwe stanie się jego wdrożenie w innych miastach.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies