Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki zaczynają informować klientów o kosztach przewalutowania transakcji. Zobaczcie, jak to robi mBank

Komunikaty, jak ten wysłany przez mBank, to efekt unijnego rozporządzenia w sprawie nowych obowiązków informacyjnych

Banki zaczynają realizować obowiązki informacyjne wynikające z unijnego rozporządzenia przyjętego w marcu ubiegłego roku. Przepisy nakazują, by informować klientów o kosztach przewalutowania transakcji kartowych i przelewów, niektórych nawet przed wykonaniem operacji. Dzisiaj pierwszy raz otrzymałem takie powiadomienie z mBanku.

Jak widzicie, zapłaciłem zaliczkę za rezerwację na platformie Airbnb. Bank poinformował mnie za pomocą powiadomienia push w aplikacji, że przy kwocie 89,20 euro, koszt przewalutowania wyniósł 12,20 zł. Użyłem karty Mastercard World.

Przeczytajcie także: Oto 13 fintechowych kart dla Polaka

Inne instytucje finansowe także zapowiadały, że w kwietniu zaczną realizować przepisy unijnego rozporządzenia w sprawie nowych obowiązków informacyjnych. Na przykład ING Bank Śląski deklarował, że w zależności od typu przelewu klienci przed jego zleceniem zobaczą szacowane opłaty za przelew i przewalutowanie oraz kwoty, jakie zostaną pobrane z ich rachunku. Bank zapewniał, że udostępni też na stronie internetowej kalkulator, dzięki któremu będzie można przeliczyć płatność kartą w walucie obcej. I słowa dotrzymał. Z narzędzia można już korzystać na tej stronie internetowej ING.

Przeczytajcie także: Z których funkcji Blika możecie korzystać w swoim banku

Warto dodać, że na mocy unijnych przepisów banki musiały też zrównać wysokość prowizji od realizowanych w złotych oraz euro przelewów i wypłat z bankomatów. Większość z nich już wcześniej zmieniła tabele opłat dostosowując swoje cenniki. Więcej możecie przeczytać o tym w tekście Nowe obowiązki banków wynikające z przepisów unijnych. Zobaczcie, jak to będzie funkcjonować w ING.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies