Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe obowiązki banków wynikające z przepisów unijnych. Zobaczcie, jak to będzie funkcjonować na przykładzie ING

ING Bank Śląski poinformował klientów o planowanym wprowadzeniu do serwisu transakcyjnego nowych funkcji wynikających z rozporządzenia UE

ING Bank Śląski poinformował swoich klientów o zmianach, jakie wprowadzi do serwisu transakcyjnego w najbliższym czasie, a które wynikają z wejścia w życie nowych przepisów unijnych. Chodzi o niektóre z wymogów wprowadzonych przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/518 z marca ubiegłego roku. Jest to to samo rozporządzenie, które zrównuje wysokość prowizji od realizowanych w złotych oraz euro przelewów i wypłat z bankomatów.

Przeczytajcie także: ING wprowadza zmiany do serwisu transakcyjnego

Przepisy unijne, o których mowa, wymagają, by dostawcy usług płatniczych, a więc np. banki, precyzyjnie informowali klientów o kosztach przelewów zagranicznych jeszcze przed ich zleceniem. Z informacji ING wynika zatem, że zmiany w jego serwisie transakcyjnym zostaną wprowadzone 19 kwietnia bieżącego roku i będą dotyczyć przelewów: europejskiego, walutowego do innego banku, w walucie obcej pomiędzy kontami w ING, z przewalutowaniem pomiędzy kontami w ING oraz transakcji w bankowym kantorze.

Zgodnie z zapowiedzią Śląskiego w zależności od typu przelewu oraz wybranej opcji kosztowej klienci przed zleceniem przelewu zobaczą szacowane opłaty za przelew i przewalutowanie oraz kwoty, jakie zostaną pobrane z rachunku klienta i jakie otrzymają odbiorcy przelewu. ING podkreśla, że zmiany nie mają wpływu na realizację transakcji, które będą dokonywane tak jak do tej pory. Bank udostępni też na stronie internetowej kalkulator, dzięki któremu będzie można przeliczyć płatność kartą w walucie obcej.

Przeczytajcie także: ING w trybie awaryjnym zmienia cennik przez koronawirusa

Przypomnę, że zgodnie z wymienionym wyżej rozporządzeniem banki działające w Polsce już w grudniu 2019 r. zmieniły tabele opłat dostosowując swoje cenniki do nowych przepisów. Wtedy zrównano wysokość prowizji za przelewy w euro oraz za wypłaty z bankomatów w euro z podobnymi transakcjami w złotych. Najczęściej oznaczało to obniżenie cen transakcji w walucie obcej, gdyż większość banków z Polski pozwala na realizację np. złotowych przelewów online za darmo. Zakładam, że wkrótce większość banków, podobnie jak ING, doda do swoich serwisów transakcyjnych także nowe funkcje informacyjne.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies