Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ING, PKO i Santander chcą ułatwić życie akcjonariuszom. Wdrażają rozwiązanie wzorowane na otwartej bankowości

Nowy standard SIRA służy ujednoliceniu zasad funkcjonowania systemów umożliwiających akcjonariuszom zdalne dysponowanie akcjami

Od 1 marca papierowe akcje 16 tys. niepublicznych spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych zostaną zdematerializowane i trafią do elektronicznych rejestrów prowadzonych przez biura i domy maklerskie czy banki powiernicze. Dla inwestorów, którzy mają udziały w kilku różnych spółkach, zmiana ta może oznaczać konieczność korzystania z kilku różnych aplikacji w celu monitorowania swoich aktywów. Aby ułatwić im zarządzanie swoimi inwestycjami, ING, PKO oraz Santander wypracowały wspólnie Standard Interfejsu Rejestrów Akcjonariuszy (SIRA). Rozwiązanie, wzorowane na open bankingu, umożliwi zarządzanie akcjami różnych spółek w ramach jednej aplikacji.

Przeczytajcie także: W Santanderze możecie już inwestować za pomocą bankowości internetowej

Porozumienie w sprawie nowego standardu zostało zainicjowane w zespole Blockchain Lab zorganizowanym przez Koalicję na Rzecz Polskich Innowacji. Sam zaś standard powstał po to, by ujednolicić zasady funkcjonowania systemów służących akcjonariuszom do zdalnego dysponowania swoimi akcjami. Podmioty prowadzące rejestry akcjonariuszy mogą w oparciu o SIRA budować własne systemy, tak aby umożliwić klientom zarządzanie aktywami z innych rejestrów. Nad takimi rozwiązaniami trwają już prace w biurach maklerskich Santandera i PKO oraz w ING jako banku powierniczym. Ze standardu mogą skorzystać też zewnętrzni dostawcy przy tworzeniu zupełnie nowych aplikacji, na co zdecydowała się już firma Anchor Software, autor aplikacji mobilnej Mój Rejestr Akcjonariuszy.

Przeczytajcie także: Wall Street w PZU

Jak zapewniają twórcy, narzędzie uwierzytelnienia oraz funkcje przygotowane w pierwszej wersji SIRA dają szerokie możliwości dalszego rozwoju, zarówno w zakresie podstawowych czynności związanych z rejestrami akcjonariuszy (np. zdalne wydanie świadectwa rejestrowego), jak i wykorzystania technologii blockchain, z którą zastosowane narzędzia są kompatybilne (m.in. tokenizacja akcji i zdecentralizowany obrót wtórny).

Akcjonariusze zainteresowani skorzystaniem z nowego rozwiązania powinni podczas składania dokumentów akcji zarejestrować unikalny identyfikator, tzw. kod potwierdzenia zdalnego. Taki kod zostanie wygenerowany przez emitenta akcji w trakcie dematerializacji papierów. A w przyszłości kody będą mogli rejestrować również akcjonariusze, którzy złożyli już u emitentów wszystkie posiadane akcje.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies