Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ważna nowość w eDO App. Aplikacja umożliwia odczytanie zbliżeniowo danych z paszportu

Wcześniej z programu mogli korzystać jedynie posiadacze e-dowodów

Operator aplikacji mobilnej eDO App, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, poinformował o wprowadzeniu istotnej nowości: możliwości odczytywania warstwy elektronicznej paszportu. Dokumenty z taką opcją są wydawane w Polsce od 2006 roku, a ich najnowsza wersja trafia do Polaków od listopada 2018 roku. PWPW przekonuje, że grono potencjalnych użytkowników apki poważnie się powiększa – posiadaczy paszportów jest w naszym kraju 15 milionów.

Przeczytajcie także: Za zabiegi medyczne będzie można płacić na raty

Z eDO App do tej pory mogli korzystać właściciele nowych dowodów osobistych, wydawanych od 4 marca 2019 roku. Są one wyposażone w tzw. warstwę elektroniczną. Jeśli osoby te dysponują smartfonem z modułem NFC (pozwala na bezdotykową wymianę danych), mogą w prosty sposób odczytać dane z dokumentu – wystarczy zbliżyć je do siebie. W ten sposób potwierdza się tożsamość i korzysta z podpisu w cyfrowej przestrzeni. Ułatwia to m.in. kontakt z administracją publiczną czy prowadzenie biznesu.

Twórcy tego rozwiązania informują, że z jego pomocą można korzystać z niemal 200 usług administracji państwowej. Na tej liście znajdziecie Internetowe Konto Pacjenta, Profil Zaufany, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, eKRUS, serwis praca.gov.pl czy Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Z kolei w przypadku usług komercyjnych wspomnieć można o opcji zakładania konta w mBanku przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Narzędzie działa całkowicie zdalnie.

Przeczytajcie także: Które banki oferują ubezpieczenia w aplikacjach mobilnych?

Niedawno mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że aplikacja pojawiła się w sklepie AppGallery, rozwijanym przez chińską firmę technologiczną Huawei. Wcześniej program był dostępny w marketach App Store oraz Google Play. Przedstawiciele PWPW zapewniają jednocześnie, że to nie koniec nowości – w planach są ponoć kolejne źródła potwierdzania tożsamości oraz nowe funkcjonalności, usprawniające procesy uwierzytelniania czy zawierania umów na odległość. Zostaną one udostępnione w drugim kwartale 2021 roku.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies