Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sztuczna inteligencja w PZU Zdrowie. Algorytmy mają rozpoznać udar mózgu na podstawie tomografii komputerowej

Model AI wykorzystywany przez PZU Zdrowie przygotował polski startup BrainScan

PZU Zdrowie pilotażowo wdrożyło w swojej sieci placówek diagnostycznych rozwiązanie umożliwiające automatyczne rozpoznawanie udaru mózgu na podstawie wyników tomografii komputerowej. Oprogramowanie, wykorzystujące algorytmy sztucznej inteligencji, jest w stanie w krótkim czasie przeanalizować zapis badania. Dzięki temu w razie wykrycia udaru pacjentowi może zostać udzielona pomoc w ciągu kilku minut, a nie kilku godzin, których zazwyczaj potrzeba diagnoście do wykonania opisu badania.

Przeczytajcie także: PZU zlikwidowało juz 160 tys. szkód z wykorzystaniem AI

Model AI został opracowany przez polski startup BrainScan w oparciu o dane z 40 tys. badań tomografii komputerowej głowy, zrealizowanych w sieci diagnostycznej PZU Zdrowie. Podczas testów, polegających na sprawdzeniu zbieżności diagnozy dokonanej przez to narzędzie z opisem wykonanym przez lekarza radiologa, okazało się, że skuteczność algorytmów wynosi ok. 98 proc. W dalszej perspektywie program ma zostać rozszerzony o rozpoznawanie również innych chorób głowy, np. zmian onkologicznych, zarówno na podstawie badań tomografii komputerowej, jak i rezonansu magnetycznego.

To niejedyny obszar, w którym zdrowotna spółka największego polskiego ubezpieczyciela wykorzystuje nowoczesne technologie. Od dłuższego czasu wspiera się sztuczną inteligencją również w procesie triażu medycznego, czyli segregacji pacjentów pod kątem doświadczanych przez nich schorzeń i pilności poszczególnych przypadków. Dzięki temu może precyzyjniej kierować ubezpieczonych do odpowiednich specjalistów, a także ocenić, czy w danym przypadku wymagana jest np. wizyta w szpitalu.

Przeczytajcie także: 25 mln zł dla polskiej platformy telemedycznej

Powyższe przykłady dotyczą zastosowania algorytmów do oceny stanu zdrowia pacjenta w ramach opieki medycznej świadczonej przez spółkę córkę ubezpieczyciela – PZU Zdrowie. W branży ubezpieczeniowej coraz częściej pojawiają się natomiast pomysły, aby sztuczną inteligencję wykorzystywać do analizy dokumentacji medycznej również przy zawieraniu umów ubezpieczenia na życie.

W ostatnim czasie firma reasekuracyjna Scor (podmiot przejmujący od ubezpieczycieli część ponoszonego przez nich ryzyka oraz wspierający ich od strony technologicznej) przygotowała narzędzie służące do automatycznej wyceny ryzyka klientów, borykających się z chorobami. O ile bowiem zakup polisy życiowej jest stosunkowo łatwy w przypadku osób cieszących się dobrym zdrowiem, o tyle cierpiący na jakieś schorzenia muszą się liczyć z dłuższym procesem zawierania umowy. Ich przypadek będzie podlegał szczegółowej ocenie underwritera (specjalisty zajmującego się wyceną ryzyka), który przeanalizuje ich stan zdrowia i określi, na jaką ochronę ubezpieczony może liczyć i jakiej stawki powinien się spodziewać. Przygotowane przez Scora narzędzie Vitae ma ten proces znacząco uprościć.

KATEGORIA
INSURTECH
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies