Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowa funkcja w biletomatach w Olsztynie. Wirtualny bilet trafi na Waszą kartę płatniczą

Podobne rozwiązanie w ciągu dwóch najbliższych lat zamierza wprowadzić także Poznań

Od 1 stycznia 2021 roku pasażer korzystający z biletomatów mobilnych w Olsztynie może wybrać bilet wirtualny. Zostanie on przypisany do karty bankowej, za pomocą której został opłacony – informuje Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Wciąż będzie można kupić bilet w tradycyjnej, papierowej wersji, który trzeba skasować w kasowniku. Znika jednak możliwość płatności gotówką w biletomatach mobilnych.

Przeczytajcie także: Kurierzy DPD dostaną nowe terminale

Aby kupić wirtualny bilet w Olsztynie, wystarczy na ekranie biletomatu wybrać jego rodzaj, a następnie wskazać kartę płatniczą jako formę płatności. Pasażer powinien kolejno kliknąć opcje "bilet elektroniczny przypisany do karty płatniczej" i "zapłać kartą płatniczą". Płacić można też urządzeniami z modułem NFC i podpiętą kartą. W przypadku kontroli biletów wystarczy zbliżyć tę samą kartę, smartfon czy smartwatch do czytnika kontrolera. A jeśli ktoś ma wątpliwości, jaki bilet zakupił, może to sprawdzić w biletomacie – należy wybrać odpowiednią opcję i zbliżyć kartę czy urządzenie.

Olsztyn już wprowadził zmiany, a podobne plany ogłosił ostatnio Poznań. Tamtejszy Zarząd Transportu Miejskiego zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat wdrożyć nową opcję płacenia za przejazd. W każdym pojeździe pojawi się możliwość uregulowania płatności z pomocą karty płatniczej lub urządzenia mobilnego. W tym celu zakupione zostaną nowe sprawdzarki kontrolerskie, pozwalające na weryfikację ważności zakupionych w ten sposób biletów, a także umożliwiające odczyt kodów QR, co z kolei pozwoli na dalsze działania w celu rozwoju systemu dystrybucji biletów.

Przeczytajcie także: PKO BP wycofuje większość lokat

Poznań zamierza również zmodernizować swoją kartę aglomeracyjną, na której zapisywane są bilety okresowe. Docelowo informacja o nich ma nie być już zapisywana bezpośrednio w pamięci karty, a w chmurze. Dzięki temu przy kontroli pasażer nie będzie musiał mieć przy sobie plastiku, a jedynie będzie musiał potwierdzić swoją tożsamość.

Innowacje tego typu zyskują w Polsce na popularności. Przed miesiącem mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że we Włocławku wprowadzono nowy system płatności za przejazdy komunikacją miejską. Odpowiadają za niego First Data Polska oraz Mennica Polska. Obie firmy wcześniej uruchomiły takie rozwiązanie w Bydgoszczy, Jaworznie, Wrocławiu i Gdańsku. Bezgotówkowy i bezbiletowy system płatności za poruszanie się komunikacją miejską działa już w przynajmniej kilkunastu polskich miastach. W założeniu upraszcza on i skraca proces zakupowy, a miastu przynosi oszczędności.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies