Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki sprzedają coraz mniej ubezpieczeń. Kolejne spadki w bancassurance po III kwartale 2020 r.

Według danych PIU od stycznia do września banki sprzedały ubezpieczenia za 4,13 mld zł, czyli o 21 proc. mniej niż przed rokiem

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport o stanie rynku bancassurance po III kwartale 2020 r. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku w bankach sprzedano ubezpieczenia za 4,13 mld zł, czyli o prawie 21 proc. mniej rok do roku. Sam III kwartał przyniósł 1,55 mld zł składki (1,05 mld z ubezpieczeń życiowych i 0,51 mld z ubezpieczeń majątkowych), czyli po raz kolejny mniej niż w analogicznych okresach poprzednich lat.

Przeczytajcie także: Odroczone płatności i umawianie wizyt w planach porównywarki Ocenapolis.pl

Tradycyjnie banki zebrały więcej składki z ubezpieczeń na życie niż majątkowych. Od stycznia do września składka z ubezpieczeń życiowych wyniosła 2,8 mld zł (o 24 proc. mniej niż rok wcześniej), przy czym klienci prawie tyle samo wydali na ubezpieczenia ochronne (np. ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym) co na ubezpieczenia inwestycyjne (służące pomnażaniu oszczędności). Składka z produktów ochronnych wyniosła bowiem 1,36 mld zł (20 proc. mniej rok do roku), a z inwestycyjnych 1,39 mld zł (aż o 28 proc. mniej niż w pierwszych dziewięciu miesiącach poprzedniego roku). Ogółem składka zebrana za pośrednictwem banków stanowiła niespełna 18 proc. przypisu ubezpieczycieli życiowych (spadek o 5 p.p.).

Przeczytajcie także: Można już jeździć bez "prawka" – aktualizacja mObywatela

Z kolei w dziale II (ubezpieczenia majątkowe i pozostałe osobowe) składka przypisana brutto w analizowanym okresie wyniosła 1,37 mld zł, czyli o ponad 13 proc. mniej rok do roku. Banki odpowiadają za niewielki odsetek ogółu sprzedaży ubezpieczeń majątkowych – zaledwie 4,4 proc. (mniej o 0,7 p.p. w porównaniu do III kw. 2019 r.). Na koniec września 2020 r. liczba polis sprzedanych przez banki wynosiła 19 mln sztuk.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies