Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sprzedaż ubezpieczeń w bankach. Popularność tej usługi w Polsce spada

Po II kw. 2020 r. w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku składka zebrana przez banki za polisy życiowe była o 32 proc. mniejsza, a za majątkowe – o 17 proc. mniejsza

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport o stanie rynku bancassurance po II kwartale 2020 r. W tym okresie banki sprzedały ubezpieczenia za 2,57 mld zł. Jest to spadek o prawie 28 proc. względem analogicznego okresu w 2019 r. Negatywny trend utrzymuje się już od dłuższego czasu. Skalę zmian pokazuje chociażby fakt, że wynik z II kw. 2020 r. stanowił zaledwie połowę tego z II kw. 2017 r., kiedy to banki zebrały dla ubezpieczycieli 5,14 mld zł składki.

Przeczytajcie także: W PKO BP można łatwo kupić obligacje skarbowe

W analizowanym okresie w kanale bancassurance zebrano 1,7 mld zł składki z polis życiowych (spadek 32 proc. rok do roku). Na produkty ochronne (zabezpieczenie życia i zdrowia) Polacy przeznaczyli niemal tyle samo co na produkty inwestycyjne – odpowiednio 854 mln zł i 846 mln zł. Przy czym to inwestycje odnotowały mocniejszy spadek – na produkty ubezpieczeniowe mające na celu pomnażanie oszczędności przeznaczono o 39 proc. mniej niż rok wcześniej, a na ochronę o 24 proc. mniej. Ogółem składka zebrana za pośrednictwem banków stanowiła prawie 17 proc. przypisu ubezpieczycieli życiowych (to o 7 p.p. mniej niż w II kw. 2019 r.).

Przeczytajcie także: Beesafe rozpoczęło sprzedaż ubezpieczeń

Z ubezpieczeń majątkowych i osobowych banki zebrały 0,87 mld zł składki, czyli o 17 proc. mniej niż rok wcześniej. Na koniec czerwca 2020 r. liczba polis sprzedanych w kanale bancassurance wyniosła 18,8 mln sztuk. Udział składki pozyskanej w tym kanale w ogóle składki z ubezpieczeń działu II wyniósł 4,1 proc. (spadek o 0,7 p.p. w porównaniu do II kw. 2020 r.).

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies