Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Działa już Baza Danych Ubezpieczeniowych. Jako pierwsi korzystają z niej Warta, Compensa i Wiener

Baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ma zawierać informacje na temat wszystkich rodzajów polis

Warta, Compensa i Wiener jako pierwsze uzyskały dostęp do Bazy Danych Ubezpieczeniowych prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Gromadzone w niej będą informacje na temat wszystkich typów ubezpieczeń – zarówno życiowych, jak i majątkowych.

Przeczytajcie także: Insurtech Lemonade ma apetyt na rozwój w Europie. Na celowniku Francja

Dotychczas UFG udostępniał zakładom ubezpieczeń bazę informacji na temat ubezpieczeń komunikacyjnych, w której znajdują się dane na temat umów OC i AC oraz zgłaszanych z nich szkód. Dzięki temu instytucje są w stanie poznać historię szkodową klienta i adekwatniej szacować ryzyko podczas zawierania umowy ubezpieczenia nawet z właścicielami pojazdów, którzy dotychczas korzystali z usług innych zakładów. Wraz z uruchomieniem Bazy Danych Ubezpieczeniowych rynek zyskuje dostęp do informacji na temat pozostałych typów polis, co otwiera znacznie szersze możliwości analizy zawieranych umów, zgłaszanych szkód i roszczeń oraz wypłat odszkodowań i świadczeń.

Przeczytajcie także: Ubezpieczenie na raty dzięki współpracy Insly i Inbanku

Dostęp do danych zawartych w BDU pozwoli lepiej szacować ryzyko ubezpieczeniowe, a także przeciwdziałać wyłudzeniom. Instytucje uzyskają wiedzę na temat wielokrotnego ubezpieczenia tego samego przedmiotu oraz o wykrytych anomaliach w odniesieniu do danego przypadku. Będzie można sprawdzić np. liczbę żądań wypłaty za ten sam incydent, a także przeprowadzić analizy powiązań między podejrzanymi zdarzeniami i ich uczestnikami. Korzystanie z bazy będzie się opierało na zasadzie wzajemności – ubezpieczyciele przystępujący do bazy zyskają dostęp do zawartych w niej danych w takim stopniu, w jakim sami będą ją zasilać.

Oficjalny start BDU był poprzedzony programem pilotażowym, w ramach którego siedmiu ubezpieczycieli udostępniło informacje na temat ponad 11,5 mln polis oraz 1,3 mln szkód. Po pełnym zasileniu bazy skala zawartych w niej danych będzie wielokrotnie większa.

KATEGORIA
INSURTECH
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies