Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fałszywe ogłoszenia o pracę i bramki płatności, ludzie słupy do prania pieniędzy i ucieczka w krypto. Policja rozbiła hakerską szajkę

Grupa rozbita właśnie przez policję jest podejrzewana o kradzież pieniędzy z co najmniej kilkudziesięciu rachunków bankowych

Policja poinformowała o zatrzymaniu trzech przestępców podejrzewanych o okradanie właścicieli kont bankowych. Zarzuty w sprawie usłyszało łącznie dwanaście osób, a lista poszkodowanych liczy niemal siedemdziesiąt nazwisk. Na czele grupy stał 24-latek spod Warszawy, informatyczny samouk. Tworzył złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu przejmowano kontrolę nad rachunkami ofiar.

Prrzeczytajcie także: Będzie polska konkurencja dla Fitbit Pay

Proceder wyglądał następująco: członkowie grupy na portalach ogłoszeniowych oferowali za darmo drobne przedmioty. Zainteresowane nimi osoby miały opłacić jedynie koszty przesyłki. Otrzymywały link do transakcji, który odsyłał do strony łudząco przypominającej oryginalną bramkę płatności. Ofiara wpisywała login i hasło do konta bankowego i w ten sposób ujawniała dane przestępcom. Złodzieje przejmowali kontrolę nad rachunkiem i natychmiast przesyłali zgromadzone na nim środki na inne konta. Zaciągali również na nazwiska swoich ofiar kredyty.

Przeczytajcie także: Revolut oferuje swoje usługi w Japonii. Konta założyło tam już 10 tys. osób

Pozyskane w ten sposób pieniądze były następnie przepuszczane przez konta tzw. testerów płatności, czyli przypadkowych osób poszukujących zatrudnienia. Finalnie środki zamieniano na kryptowaluty i ukrywano. Policja informuje, że wartość strat może być bardzo duża. Na podstawie materiałów dowodowych podejrzanym przedstawiono kilka zarzutów: działania w zorganizowanej grupie przestępczej i kierowania nią, prania brudnych pieniędzy oraz oszustw i wyłudzenia pieniędzy. Grozi za nie kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies