Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Santander ostrzega przed nowym oszustwem. Przestępcy oferują vouchery urlopowe

Złodzieje chcą skorzystać z zamieszania, jakie towarzyszy wprowadzaniu w Polsce bonu turystycznego

Za pośrednictwem swojej strony internetowej Santander poinformował, że do jego klientów dzwonią przestępcy podszywający się pod przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju. Oszuści osobom w wieku od 40 do 80 lat oferują "specjalny voucher urlopowy" uprawniający rzekomo do darmowego pobytu w kurorcie. Twierdzą, że aby go uzyskać, należy wcześniej opłacić cztery dni wczasów. O tego typu wyłudzeniach informowało na swojej stronie internetowej także Ministerstwo Rozwoju, więc problem może nie dotyczyć tylko klientów Santandera.

Przeczytajcie także: Nowe IKO już dostępne także na urządzeniach z systemem iOS

Bank zaznacza w komunikacie, że oszustwo nie polega tylko na żądaniu przelewu. Klienci są proszeni także m.in. o kilknięcie w przesłany w trakcie rozmowy telefonicznej link, który ma prowadzić do strony, na której rzekomo można pobrać bon. Dzieje się to z wykorzystaniem loginu i hasła do bankowości internetowej lub danych karty. Łatwo się domyślić, że w ten sposób przestępcy mogą wykraść cenne dane i pieniądze zgromadzone na rachunku.

Przeczytajcie także: Blik w Nest Banku najpóźniej pod koniec września

Santander przypomina zatem, by nikomu nie podawać hasła do bankowości internetowej, danych kart, a tym bardziej kodu PIN – są to informacje przeznaczone wyłącznie dla klienta. Jeżeli rozmowa wzbudza wątpliwości, należy ją przerwać. Potem można samodzielnie zadzwonić do instytucji, którą rzekomo reprezentował rozmówca. W takiej sytuacji trzeba jednak korzystać z oficjalnego numeru banku. W ramach bezpieczeństwa należy również uważać na maile i SMS-y, ponieważ z ich pomocą przestępca może komputer lub smartfon złośliwym oprogramowaniem.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies