Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BZ WBK poprawi swój 3D Secure

W przyszłym miesiącu bank wdroży nowy proces autoryzacji transakcji kartami w internecie. Wreszcie będzie normalnie

Z informacji zamieszczonej przez BZ WBK w serwisie internetowym można się dowiedzieć, że klientom indywidualnym nowy, ulepszony proces potwierdzania płatności plastikami w sieci zostanie udostępniony 11 stycznia. Natomiast klienci biznesowi nie będą musieli tyle czekać, bo już od poniedziałku zapłacą po nowemu.

Przeczytajcie także: Jagiełło nie zmienia zdania w sprawie polskiej karty

Chodzi o system 3D Secure. To technologia, która umożliwia potwierdzanie transakcji w sieci kartami hasłem jednorazowym, otrzymywanym SMS-em na tej samej zasadzie, jak autoryzuje się przelewy w serwisie internetowym.

Większość banków wdraża ten system ze względu na zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego, która wymaga aby płatności w internecie były zabezpieczone przynajmniej dwustopniowo. W przypadku transakcji kartami pierwszym stopniem jest podanie kodu zabezpieczającego z rewersu plastiku. Drugim ma być właśnie hasło jednorazowe.

Przeczytajcie także: Reklamując konto nie trzeba mówić, że karta jest płatna

BZ WBK posiada system 3D Secure już od dawna. Niestety na razie korzystanie z niego, powiedzmy delikatnie, jest w tym banku mało wygodne. Po podaniu kodu z rewersu karty klient nie wpisuje hasła jednorazowego bezpośrednio na stronie płatności, tylko musi zrobić to w serwisie internetowym swojego banku, do którego musi się najpierw zalogować. To mało ergonomiczna i kompletnie niepotrzebna komplikacja. Podejrzewam, że cała masa klientów BZ WBK przez tę niedogodność przestała korzystać z kart w sieci przechodząc na dużo wygodniejsze pay by linki.

Co ciekawe, klienci banków, które wdrożyły system 3D Secure, nie za każdym razem muszą potwierdzać płatność hasłem jednorazowym. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze jeszcze nie wszystkie sklepy wdrożyły u siebie możliwość podwójnej autoryzacji płatności kartami. Ponadto od potwierdzenia płatności hasłem jednorazowym odstępuje się czasem np. gdy transakcja jest niskiej wartości.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies