Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BPH – kolejny wydawca kart z 3D Secure

Bank wdraża system bezpiecznych płatności w internecie

3D Secure to rozwiązanie umożliwiające autoryzację transakcji kartami w sieci za pomocą haseł jednorazowych wysyłanych SMS-em. Na podobnej zasadzie autoryzuje się przelewy wykonywane w systemie bankowości elektronicznej. BPH dołącza w ten sposób do coraz liczniejszej grupy banków, które stawiają na to rozwiązanie.

Przypomnę, że kilka tygodni temu Euro Bank udostępnił 3D Secure użytkownikom wydanych przez siebie kart kredytowych. Wkrótce usługą mają zostać też objęte karty debetowe. Zgodnie z deklaracją biura prasowego Citi Handlowego podobnie stanie się i w tym banku. Obecnie jego klienci 3D Secure używają do płatności kartami kredytowymi.

Przeczytajcie także: Będzie wniosek o kasację wyroku w sprawie interchange

Wcześniej nowy system autoryzacji wprowadził PKO BP, choć klienci tej instytucji na razie muszą sami aktywować tę funkcję. Jeżeli nie chcą, mogą płacić po staremu, czyli potwierdzając płatność jedynie kodem zabezpieczającym znajdującym się na odwrocie plastiku.

3D Secure funkcjonuje już także w BZ WBK, Pekao, Millennium, BGŻ BNP Paribas i ING Banku Śląskim. Wdrażając system banki mogą pracować nad nim samodzielnie lub mogą skorzystać z usług firm zewnętrznych, np. First Daty czy IT Card. Z czołowych banków w kraju nie mają go jeszcze Getin, Alior i przede wszystkim mBank.

Przeczytajcie także: BZ WBK wydał już 11 tys. kart bankomatowych

Wprowadzenie dwuelementowej autoryzacji transakcji kartami w internecie, a więc kodem z rewersu i hasłem jednorazowym, wymuszają na bankach regulacje europejskie a także planowana rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego. Specjaliści podkreślają jednak, że system 3D Secure nie jest rozwiązaniem idealnym.

Przede wszystkim wydłuża i komplikuje proces płatności kartą w internecie, który i bez tego nie należy do najłatwiejszych. Konieczność każdorazowego wklepywania długiego numeru karty czy jej daty ważności powoduje, że o wiele łatwiej zapłacić np. przelewem typu pay by link. Organizacje płatnicze, takie jak MasterCard i Visa starają się wybrnąć z tego kłopotu. Stąd promowane przez nich portfele cyfrowe MasterPass i V.me, które po jednorazowej rejestracji umożliwiają bezpieczne płatności tzw. jednym kliknięciem.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies