Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jagiełło nie zmienia zdania w sprawie polskiej karty

Zdaniem prezesa PKO BP projekt biznesowo się nie obroni

Na środowym spotkaniu władz PKO z dziennikarzami prezes tej instytucji Zbigniew Jagiełło podtrzymał swoją sceptyczną opinię na temat pomysłu powołania polskiej karty płatniczej. Jego zdaniem od strony ekonomicznej projekt będzie ciężko uzasadnić, a o wiele lepszym rozwiązaniem byłoby rozwijanie systemu płatności mobilnych Blik. Podkreślił, że polska karta miała więcej sensu dwa lata temu, gdy z takim pomysłem występował, ale nie dziś.

Przeczytajcie także: Wiśniewski: Polska karta miała więcej szans w latach 90-tych. Nie teraz...

Natomiast na rynku atmosfera wokół tzw. repolonizacji polskiej karty nieco się zmienia za sprawą powołania na stanowisko wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego z BZ WBK. Kościński ostatnio był doradcą prezesa tego banku – Mateusza Morawieckiego i odpowiadał właśnie za projekt polskiej karty. A to właśnie Morawiecki uchodzi za największego zwolennika tego pomysłu. Powołanie Kościńskiego odbierane jest jako sygnał, iż rząd będzie popierał tworzenie polskiej karty.

Być może więc z tego względu zwiększyła się liczba banków, które odpowiedziały pozytywnie na list intencyjny w sprawie polskiej karty wystosowany do nich przez Związek Banków Polskich. Z nieoficjalnych informacji wynika, że teraz jest ich już 12, choć jeszcze niedawno było 9. Wśród ostatnio przekonanych do repolonizacji karty znalazły się np. Citi Handlowy i Raiffeisen Polbank, choć pierwszy z nich listu formalnie nie podpisał.

Przeczytajcie także: Kolejne banki poparły pomysł tworzenia polskiej karty

Stanowisko PKO BP w kwestii budowy polskiej karty jest moim zdaniem kluczowe. Bank prowadzi ponad 6 mln rachunków osobistych i jego nieobecność w projekcie znacznie zmniejszy szanse na jego powodzenie. A na pytanie, czy w ogóle ma sens jego tworzenie, odpowie analiza, której przygotowanie wkrótce zlecić ma ZBP. Pomysłodawcy odtworzenia polskiej karty uważają, że przyniesie to kilkaset milionów złotych rocznie oszczędności – pieniądze te dziś mają być przekazywane przez wydawców kart na rzecz MasterCarda i Visy. Organizacje płatnicze podważają te wyliczenia.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies