Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik ma jednak problem ze zbliżaniem

Wkrótce okaże się, czy nowym systemem będzie można płacić zbliżeniowo

Kilka dni temu w serwisie Cashless ukazał się artykuł, w którym opisałem starania operatora systemu Blik o wyposażenie go w możliwość zbliżeniowej inicjacji płatności w punktach stacjonarnych. Zgodnie z informacjami, jakie uzyskałem w spółce Polski Standard Płatności, która zarządza Blikiem, oraz u producenta terminali Ingenico, napisałem, że nie ma prawnych barier, by Blik mógł wykorzystywać do transakcji zbliżeniowych terminale POS obsługujące dziś płatności bezstykowe kartami MasterCarda i Visy.

Okazuje się, że pewne wątpliwości jednak są. Chodzi o prawo do wykorzystania tzw. kernela. W uproszczeniu to oprogramowanie, które pozwala na obsługę płatności, w tym bezstykowych. Wątpliwości te w liście skierowanym do redakcji Cashless zwerbalizował Piotr Waś, szef Ingenico na Polskę i kraje bałtyckie.

Przeczytajcie także: Bilety Przewozów Regionalnych dostępne w aplikacji SkyCash

– Nawiązując do informacji zamieszczonej w serwisie „Cashless.pl" potwierdziłem wewnątrz kierowanej przeze mnie organizacji, że stworzony przez Ingenico kernel przygotowywany do obsługi transakcji kartowych na terminalach, pozwala obsłużyć transakcje zrealizowane instrumentami innymi niż karty Visa i MasterCard. Niemniej pozostaje własnością intelektualną należącą do Visy, MasterCarda oraz konsorcjum EMVCo. Tak więc nawet jeśli nie ma opłat związanych z wykorzystanie kernela, PSP będzie musiało wyjaśnić kwestię praw z międzynarodowymi organizacjami płatniczymi – napisał Piotr Waś.

Z informacji przekazanych mi w listopadzie przez PSP wynika, że spółka zleciła analizę prawną w tej sprawie. Ma być gotowa do połowy grudnia, a władze PSP są przekonane, że wykaże, iż mogą korzystać z kernela MasterCarda i Visy. Nie widzą bowiem miejsca, w którym wykorzystanie kernela naruszałoby prawa organizacji płatniczych. Te oficjalnie nie wypowiadają się na ten temat. Ale wiadomo, że każdą analizę można podważyć. W związku z tym dopiero ewentualna decyzja niezawisłego organu sądowniczego mogłaby ostatecznie potwierdzić, po której stronie jest racja. A to wymagałoby wejścia w długotrwały spór prawny. Czy ktoś się na to zdecyduje?

Przeczytajcie także: Od stycznia przelewy Blikiem na telefon także w aplikacji BZ WBK

Nieoficjalnie mówi się, że w tej sytuacji władze PSP mogą starać się wymóc na organizacjach płatniczych formalną zgodę na wykorzystanie ich kernela. I zechcą skorzystać w tym celu z pomocy swoich udziałowców, czyli sześciu dużych polskich banków będących jednocześnie największymi wydawcami kart MasterCarda i Visy na naszym rynku. To Alior, BZ WBK, ING, mBank, Millennium i PKO BP. Spotkanie w tej sprawie jest planowane na przyszły tydzień.

Gdyby to się udało, to z moich informacji wynika, że już na początku przyszłego roku PSP, wraz z przynajmniej jednym bankiem i jednym agentem rozliczeniowym, byłoby technicznie gotowe do przeprowadzenia testów płatności zbliżeniowych Blikiem. Jego przewagą nad technologią HCE, która umożliwia bezstykowe płatności mobilnymi kartami MasterCarda i Visy, ma być o wiele większa dostępność. Bezstykowo Blikiem będą bowiem mogli płacić użytkownicy wszystkich smartfonów posiadających moduł zbliżeniowy, niezależnie od wersji systemu operacyjnego. HCE działa tylko na urządzeniach z Androidem w wersji 4.4 lub nowszym.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies