Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rekordowa liczba rachunków i transakcji na kontach. Ciekawe dane z NBP

Bank centralny podał, że na koniec ub. roku banki z Polski prowadziły ok. 42,7 mln rachunków klientów indywidualnych

W opublikowanym właśnie raporcie na temat funkcjonowania systemu płatniczego w II poł. 2019 r. Narodowy Banku Polski podał statystyki dotyczące rachunków dla osób fizycznych. Z danych tych wynika, że w grudniu ub. roku banki prowadziły ok. 42,7 mln kont, co jest najwyższym wynikiem w historii. Poprzedni rekord odnotowany w I poł. 2019 r. wynosił ok. 42,6 mln rachunków.

Przeczytajcie także: Rekordowa liczba fraudów kartowych

Jednocześnie wzrosła średnia liczba transakcji zrealizowanych na pojedynczym rachunku. Z danych NBP wynika, że w okresie od lipca do grudnia 2019 r. wskaźnik ten wyniósł 108, podczas gdy w okresie od stycznia do czerwca było to 97,5. Średnia liczba transakcji na rachunku odnotowana w II poł. 2019 r. to najlepszy wynik w historii i pierwszy raz, gdy przekroczył on poziom 100. Jak podaje bank centralny, na taki wzrost liczby transakcji główny wpływ miał silny wzrost liczby transakcji kartowych.

Przeczytajcie także: Allegro wybiera się na giełdę

Zdaniem autorów raportu opublikowanego przez NBP wzrost liczby rachunków oraz średniej liczby transakcji jest zjawiskiem pozytywnym, bo świadczy m.in. o rozwoju systemu płatniczego. NBP zwrócił jednak uwagę, że w II poł. 2019 r. przyrost liczby rachunków spowolnił w porównaniu z poprzednim okresem, kiedy wyniósł ok. 0,6 mln. Ciekawe jak ten wskaźnik wyglądał będzie w I poł. 2020 r., gdy zaczęła się pandemia koronawirusa i banki miały trudności w sprzedaży nowych kont.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies