Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Handlowcy walczą o obniżkę kosztów obrotu bezgotówkowego. Polska Izba Handlu pisze w tej sprawie do resortu finansów

Zdaniem PIH handlowcy ponoszą wyższe koszty transakcyjne ze względu na wzrost liczby płatności bezgotówkowych

Polska Izba Handlu poinformowała o wystosowaniu do Ministerstwa Finansów pisma z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie tzw. opłaty MSC (złożona z wielu elementów prowizja ponoszona przez właścicieli sklepów na rzecz instytucji finansowych z tytułu obsługi płatności kartami). PIH twierdzi, że w związku z zagrożeniem epidemicznym wzrosła liczba transakcji kartami, czego dowodzić mają dane Forum Konsumentów.

Przeczytajcie także: Sieci handlowe chcą obniżki opłat od kart

PIH to już druga w ostatnim czasie organizacja, która stara się o obniżenie kosztów akceptacji kart. W ubiegłym tygodniu Puls Biznesu napisał, że o to samo walczy Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, zrzeszająca wielkie sieci handlowe, np. Lidl, Kaufland, Żabka czy Biedronka. Zdaniem POHiD-u takie firmy jak Mastercard i Visa zarabiają na polskim rynku 600 mln zł rocznie i nie angażują się w zwiększenie bezpieczeństwa epidemicznego.

Warto pamiętać, że jak wynika z różnych danych, rzeczywiście w ostatnich tygodniach wzrósł udział płatności bezgotówkowych w całości transakcji detalicznych. Wpływ na to ma m.in. przeświadczenie, że płatności kartami czy smartfonami niosą ze sobą mniejsze ryzyko zakażenia koronawirusem niż płatności gotówką. Choć podstawy takiego poglądu są na razie słabe, duża część konsumentów przestawia się na płatności elektroniczne. I prawdopodobnie pozostanie przy nich, bo są wygodniejsze i bezpieczniejsze niż posługiwanie się gotówką.

Przeczytajcie także: Resort finansów tworzy platformę do e-faktur

Niemniej w tym momencie nie ma twardych danych, poprawcie mnie jeśli się mylę, dowodzących, że w liczbach bezwzględnych transakcji kartami przybyło. Wręcz przeciwnie, ze względu na blokadę gospodarczą wiele branż zostało kompletnie zamrożonych i zwiększony ruch w jednych branżach nie kompensuje spadku transakcji w innych. Wydaje mi się zatem, że teza o wzroście opłat z tytułu obsługi kart w małych sklepach nawet o kilkaset złotych miesięcznie, jak argumentuje PIH, nie jest chyba do obrony.

Najważniejszym składnikiem opłaty MSC jest prowizja interchange, która kilka lat temu została uregulowana – może wynosić maksymalnie 0,2-0,3 proc. kwoty transakcji w zależności od rodzaju karty i jest to przychód banku, wydawcy karty. Pozostałe części MSC to marża operatora terminala płatniczego oraz parę innych opłat na rzecz organizacji płatniczych, takich jak Mastercard i Visa. To m.in. z tych dodatkowych opłat finansowana jest działalność fundacji Polska Bezgotówkowa, która instaluje bezpłatnie terminale płatnicze na polskim rynku.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies