Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ministerstwo Finansów tworzy platformę dla e-faktur. Powinna ruszyć już w przyszłym roku

Z rozwiązania początkowo będzie można korzystać dobrowolnie, ale jeśli się sprawdzi, może się to zmienić

Przedsiębiorcy w roku 2021 będą mogli wystawiać e-faktury i przesyłać je kontrahentom za pośrednictwem platformy tworzonej przez Ministerstwo Finansów. Informuje o tym Dziennik Gazeta Prawna. Resort przekonuje, że na tym rozwiązaniu skorzystają zarówno fiskus, jak i podatnicy. Cytowany przez DGP Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji, wyjaśnił, że nowy standard ma być wdrażany stopniowo.

Przeczytajcie także: PKO BP wprowadzi do oferty nową kartę wielowalutową

Po tym jak przedsiębiorca wystawi fakturę w systemie finansowo-księgowym, ma ona trafiać na wspomnianą platformę. Dostęp uzyska do niej fiskus, ale też kontrahent, który będzie mógł pobrać dokument. Istotne jest to, że w ramach projektu e-Urząd Skarbowy trwają prace nad kontami, które posiadać ma każdy podatnik. Właśnie one umożliwią dostęp do e-faktur, a jednocześnie do innych usług związanych z podatkami.

Podatnik, który zaloguje się na konto (z pomocą komputera czy urządzenia mobilnego), uzyska dostęp do kompletu informacji, jakimi dysponuje na jego temat urząd skarbowy i będzie mógł załatwić online sprawy podatkowe oraz przejrzeć e-faktury, zarówno te wystawione, jak i otrzymane. Sprzedawca w czasie rzeczywistym sprawdzi, czy jego kontrahent pobrał fakturę, a kupujący upewni się, czy rachunek umieszczony na fakturze widnieje na białej liście VAT.

Przeczytajcie także: W czerwcu mBank zmieni aplikację. Tak będzie wyglądał nowy pulpit

Przywołany już Przemysław Koch zaznaczył, że w przyszłości może się pojawić więcej korzyści z e-fakturowania, np. opcja opłacenia faktury online. Gdyby takie rozwiązanie zostało wprowadzone, to kontrahent, który pobierze elektroniczną fakturę, natychmiast zweryfikuje dostępność rachunku wystawcy na białej liście i będzie mógł ją opłacić – bez wylogowywania się z konta podatkowego.

Źródło: DGP

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies