Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PKO BP wprowadzi do oferty nową kartę wielowalutową. Zmieni też zasady świadczenia usług małym firmom

PKO BP opublikował regulamin, w którym zapowiada nowe usługi oraz zrównuje w prawach mikro-przedsiębiorców z konsumentami

Na stronie internetowej PKO BP znaleźć można regulamin rachunków bankowych dla małych i średnich firm, który wejdzie w życie 1 lipca bieżącego roku. W dokumecie zadbano m.in. o to, by dostosować wewnętrzne przepisy PKO BP do nowych uregulowań prawnych. Przy okazji ujawniono też kilka nowych elementów w ofercie dla przedsiębiorców. Ale po kolei.

Przeczytajcie także: Aplikacja PKO dostępna w AppGallery

W opublikowanym właśnie regulaminie PKO BP zapowiedział wprowadzenie do sprzedaży karty wielowalutowej dla małych i średnich firm. Karta ma pozwalać na realizację transakcji w walutach obcych z rachunków prowadzonych w tych walutach przez bank, dzięki czemu będzie można uniknąć kosztów związanych z przeliczeniami. Konkretną datę udostępnienia nowego produktu PKO BP ma opublikować w późniejszym terminie. Będzie to kolejna karta wielowalutowa w ofercie PKO BP, ponieważ od dłuższego już czasu bank oferuje podobną klientom indywidualnym.

Inna nowość zapowiedziana właśnie przez PKO BP to możliwość negocjowania kursów walut bez zawierania odrębnej umowy. Od 1 lipca 2020 r. z tej usługi będą mogli korzystać wszyscy posiadacze rachunków bankowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kursy będzie można negocjować telefoniczne z dealerem lub w bankowości elektronicznej (platforma iPKO dealer).

Przeczytajcie także: PKO wznawia współpracę z kurierami

Jednak najważniejszą zmianą wprowadzaną właśnie do regulaminu przez PKO BP jest rozszerzenie standardów ochrony prawnej przewidzianej dla konsumentów na osoby prowadzące działalność gospodarczą. Co to oznacza w praktyce? "Konsumeryzacja" jednoosobowych przedsiębiorców polega na tym, że do umów zawieranych przez przedsiębiorców m.in. z bankami stosować się będzie przepisy kodeksu cywilnego o kontroli wzorców umownych. Ich istotą jest konieczność "wykreślenia" z treści umów postanowień, które zostały uznane za abuzywne (niedozwolone).

Jeżeli zatem za abuzywne zostanie uznane uprawnienie do pobrania określonej opłaty, w praktyce dostawca nie ma podstawy do jej pobrania, a jeżeli już ją pobrał – powinien ją zwrócić klientowi wraz z odsetkami. Na szczęście dla banków nowe przepisy nie obejmą umów zawartych przed 1 czerwca 2020 roku. Zatem nie pojawi się ryzyko konieczności zwrotu opłat pobranych w przeszłości. Więcej na ten temat w tekście przygotowanym przez cashless.pl przy współpracy z kancelarią DLK Legal: Uwaga bankowcy! W czerwcu 2020 roku zyskacie trzy miliony nowych konsumentów, czy tego chcecie czy nie.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies