Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba przelewów w systemie Express Elixir w ciągu roku wzrosła o 95 proc. KIR prezentuje dane z kwietnia

W porównaniu z marcem liczba przelewów Express Elixir wzrosła, ale ich wartość spadła

KIR zaprezentował najświeższe dane dotyczące swoich systemów rozliczeniowych. Wynika z nich, że w systemie Express Elixir w kwietniu rozliczono 3,8 mln transakcji o wartości 4,9 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego oznacza to wzrost o odpowiednio 95 i 39 proc. Warto jednak zaznaczyć, że w marcu 2020 za pomocą tego systemu zrealizowano 3,71 mln transakcji o wartości ponad 5,2 mld zł. Chociaż wzrosła liczba przelewów, to ich wartość spadła.

Przeczytajcie także: Będą nowe inwestycje Aliexpress w Polsce

Te dane można zestawić ze statystykami z raportu Narodowego Banku Polskiego. Dotyczą one ostatniego kwartału 2019 roku i wyraźnie pokazują, że popularność przelewów ekspresowych w Polsce rośnie. Pod koniec ubiegłego roku za pośrednictwem Express Elixir wykonano 8,6 mln transakcji na kwotę 13,1 mld zł. Natomiast za pośrednictwem systemu Blue Cash (dostarczany przez Blue Media) w okresie październik – grudzień wykonano 3,2 mln przelewów o łącznej wartości 3,5 mld zł. Za pomocą obu systemów zrealizowano zatem 11,8 mln przelewów o wartości 16,6 mld zł. Kwartał wcześniej przelewów było nieco ponad 10,1 mln na kwotę 14,8 mld zł.

Natomiast z opublikowanych dzisiaj danych KIR wynika, że jego podstawowy system Elixir w kwietniu przetworzył 166,1 mln transakcji o łącznej wartości 470,97 mld zł. W porównaniu z kwietniem 2019 roku oznacza to spadek liczby przelewów o 0,47 proc. Zmalała także ich wartość – o 4 proc. Najwyższą dzienną liczbę transakcji przetworzono 14 kwietnia, a zatem zaraz po świętach. Zanotowano wówczas 12,7 mln przelewów o wartości 26,7 mld zł. Dla tego systemu marzec również był lepszym miesiącem.

Przeczytajcie także: Płatność za ubezpieczenie jak za Netflixa. Wprowadzają ją First Data i Bacca

Z kolei przez Euro Elixir w kwietniu 2020 roku rozliczono 2,6 mln transakcji o łącznej wartości 13,6 mld euro. W porównaniu z wynikami z kwietnia 2019 roku liczba transakcji spadła o 22 proc., a ich wartość o 28 proc. Wyniki były lepsze w marcu tego roku, kiedy rozliczono 2,68 mln transakcji o łącznej wartości 15,07 mld euro. Spoglądając na dane systemu do zlecania przelewów w euro warto pamiętać o tym, że ING i przejęty przez BNP Paribas Raiffeisen Polbank pod koniec ubiegłego roku zrezygnowały z rozliczania przelewów walutowych za pomocą tego rozwiązania.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies