Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba przelewów w systemie Express Elixir w ciągu roku wzrosła o 95 proc. KIR prezentuje dane z kwietnia

W porównaniu z marcem liczba przelewów Express Elixir wzrosła, ale ich wartość spadła

KIR zaprezentował najświeższe dane dotyczące swoich systemów rozliczeniowych. Wynika z nich, że w systemie Express Elixir w kwietniu rozliczono 3,8 mln transakcji o wartości 4,9 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego oznacza to wzrost o odpowiednio 95 i 39 proc. Warto jednak zaznaczyć, że w marcu 2020 za pomocą tego systemu zrealizowano 3,71 mln transakcji o wartości ponad 5,2 mld zł. Chociaż wzrosła liczba przelewów, to ich wartość spadła.

Przeczytajcie także: Będą nowe inwestycje Aliexpress w Polsce

Te dane można zestawić ze statystykami z raportu Narodowego Banku Polskiego. Dotyczą one ostatniego kwartału 2019 roku i wyraźnie pokazują, że popularność przelewów ekspresowych w Polsce rośnie. Pod koniec ubiegłego roku za pośrednictwem Express Elixir wykonano 8,6 mln transakcji na kwotę 13,1 mld zł. Natomiast za pośrednictwem systemu Blue Cash (dostarczany przez Blue Media) w okresie październik – grudzień wykonano 3,2 mln przelewów o łącznej wartości 3,5 mld zł. Za pomocą obu systemów zrealizowano zatem 11,8 mln przelewów o wartości 16,6 mld zł. Kwartał wcześniej przelewów było nieco ponad 10,1 mln na kwotę 14,8 mld zł.

Natomiast z opublikowanych dzisiaj danych KIR wynika, że jego podstawowy system Elixir w kwietniu przetworzył 166,1 mln transakcji o łącznej wartości 470,97 mld zł. W porównaniu z kwietniem 2019 roku oznacza to spadek liczby przelewów o 0,47 proc. Zmalała także ich wartość – o 4 proc. Najwyższą dzienną liczbę transakcji przetworzono 14 kwietnia, a zatem zaraz po świętach. Zanotowano wówczas 12,7 mln przelewów o wartości 26,7 mld zł. Dla tego systemu marzec również był lepszym miesiącem.

Przeczytajcie także: Płatność za ubezpieczenie jak za Netflixa. Wprowadzają ją First Data i Bacca

Z kolei przez Euro Elixir w kwietniu 2020 roku rozliczono 2,6 mln transakcji o łącznej wartości 13,6 mld euro. W porównaniu z wynikami z kwietnia 2019 roku liczba transakcji spadła o 22 proc., a ich wartość o 28 proc. Wyniki były lepsze w marcu tego roku, kiedy rozliczono 2,68 mln transakcji o łącznej wartości 15,07 mld euro. Spoglądając na dane systemu do zlecania przelewów w euro warto pamiętać o tym, że ING i przejęty przez BNP Paribas Raiffeisen Polbank pod koniec ubiegłego roku zrezygnowały z rozliczania przelewów walutowych za pomocą tego rozwiązania.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies