Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płatności na Zachodzie coraz bardziej zbliżeniowe. Już 94 proc. sprzedawanych w UE, USA i Kanadzie POS-ów ma NFC

To najnowsze dane firmy analitycznej Berg Insight dotyczące światowego rynku terminali z funkcją płatności zbliżeniowych

Z najnowszego raportu specjalistycznej firmy analitycznej Berg Insight wynika, że w 2019 r. już 94 proc. terminali POS dostarczanych do krajów Unii Europejskiej oraz Ameryki Północnej, było wyposażonych w NFC, czyli moduł do płatności zbliżeniowych. NFC było też popularne także na innych głównych rynkach, w tym w Brazylii, Turcji i w Chinach. Analitycy szacują, że w ubiegłym roku na całym świecie sprzedano 47,8 mln takich urządzeń, co stanowiło 70 proc. wszystkich dostarczanych terminali.

Przeczytajcie także: Liczba terminali na polskim rynku przekroczyła 900 tys. sztuk

Berg Insight przewiduje, że globalna baza zainstalowanych terminali POS przystosowanych do przyjmowania płatności zbliżeniowych wzrośnie o 12,9 proc. ze 100,4 mln sztuk w 2019 r. co 184,5 mln sztuk w 2024 r. W rezultacie ponad 88 proc. terminali POS na świecie będzie przystosowanych do płatności zbliżeniowych. Na koniec 2019 r. światowa sieć urządzeń z NFC obejmowała tylko 62 proc. terminali.

Eksperci zauważają, że chociaż liczba terminali POS z NFC szybko rośnie, to funkcja płatności zbliżeniowych często nie jest aktywowana. Berg Insight szacuje, że na koniec 2019 r. tylko na około 70 mln POS-ów akceptowano transakcje zbliżeniowe kartami Visa, Mastercard lub UnionPay.

Przeczytajcie także: Ważne deklaracje BNP Paribas i Santandera

Analitycy podają też wyliczenia dotyczące rynku mPOS-ów. W tym przypadku wskaźnik urządzeń z NFC wynosi 64 proc., a dostawy takich terminali sięgnęły 24,7 mln sztuk. Instytut prognozuje, że rynek ten wzrośnie o 12,7 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat, a do 2024 r. sprzedanych zostanie 44,9 mln terminali mobilnych gotowych do przyjmowania płatności zbliżeniowych.

W Polsce, jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, na koniec ub. roku liczba terminali płatniczych przekroczyła już 900 tys. sztuk. Bank centralny deklaruje, że wszystkie co do jednego akceptują płatności zbliżeniowe. Polska jest jednym z pierwszych rynków na świecie, gdzie udało się wymienić całą sieć akceptacji kart na bezstykową.

Fot. Mastercard

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies