Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Najnowsze dane NBP: liczba terminali na polskim rynku przekroczyła już 900 tys. sztuk

Ciekawe, jak na sieć akceptacji płatności bezgotówkowych wpłynie blokada gospodarcza, wprowadzona w marcu w związku z walką z koronawirusem

Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj dane na temat rynku kart w IV kw. 2019 r. W serwisie cashless.pl mogliście już przeczytać tekst na temat zawartych tam informacji o rekordowej liczbie plastików oraz o najwyższej w historii liczbie i wartości transakcji kartami. Teraz zaś chciałbym zwrócić uwagę na także rekordową liczbę terminali płatniczych.

Przeczytajcie także: Na polskim rynku jest prawie 43 mln kart płatniczych

Zgodnie z danymi NBP na koniec grudnia ub. roku w sklepach i punktach usługowych w Polsce funkcjonowało bez mała 906,6 tys. terminali płatniczych. To pierwszy raz w historii polskiego rynku, gdy liczba urządzeń POS przekroczyła poziom 900 tys. sztuk. Na koniec września 2019 r. było 868,2 tys. terminali a na koniec 2018 r. – 822,9 tys. Warto też zwrócić uwagę, że końcówka ubiegłego roku stała pod znakiem przyspieszenia instalacji nowych urządzeń. Od października do grudnia przybyło ponad 38 tys. terminali, podczas gdy kwartał wcześniej – tylko bez mała 14 tys.

Zakładam, że duża część z tego wzrostu to zasługa programu fundacji Polska Bezgotówkowa, która finansuje instalację terminali oraz obsługę przyjmowanych za ich pomocą transakcji przez co najmniej 12 miesięcy.

Przeczytajcie także: W Katowicach z parkowanie wreszcie będzie można płacić kartą

Zastanawiam się także, jak na rozwój sieci akceptacji w kolejnych kwartałach wpłynie blokada gospodarcza, związana z pandemią koronawirusa. Należy się liczyć z tym, że mniejszy będzie przyrost liczby urządzeń. Pytanie, czy nie spowoduje ona spadku liczby terminali. Znane są doniesienia o przedsiębiorcach, którzy z dnia na dzień stracili możliwość osiągania jakichkolwiek przychodów i rezygnują z użytkowanych POS-ów. Polska Bezgotówkowa aby ograniczyć skalę tego zjawiska, zdecydowała się interweniować. Dofinansowuje operatorów terminali, jeśli zrezygnują z pobierania opłat za korzystanie z urządzeń, których użytkownicy już zakończyli udział w programie fundacji.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies