Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Załamanie na rynku kredytów gotówkowych. W stosunku rocznym spadek wniosków o ponad 50 proc.

Z danych opublikowanych dziś przez BIK wynika, że należy to tłumaczyć zmianą potrzeb klientów banków ze względu na koronawirusa

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało przed chwilą statystyki dotyczące zainteresowania w ostatnich tygodniach kredytami gotówkowymi. Dane pokazują małe załamanie na rynku. W tygodniu od 6 do 12 kwietnia bieżącego roku w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. liczba zapytań o kredyty gotówkowe w bankach spadła o ponad 56 proc. Zdaniem specjalistów z BIK spadek ten dowodzi przewartościowania potrzeb w czasach pandemii, jakie dokonało się wśród klientów.

Przeczytajcie także: BIK chwali się wdrożeniem blockchaina

BIK pisze, że porównując dane tegoroczne z ubiegłorocznymi należy wziąć po uwagę, iż w zeszłym roku Święta Wielkanocne były o dwa tygodnie później niż w tym roku. – Fakt ten jednak nie tłumaczy tak wyraźnych spadków. Odpowiedzi na pytanie o przyczyny zjawiska nie należy szukać w "efekcie kalendarza", lecz w czynnikach popytowo-podażowych – czytam w komunikacie BIK-u. Zdaniem tej instytucji sytuacja na rynku kredytów gotówkowych wywołana jest znacznym ograniczeniem możliwości zakupowych, ale przede wszystkim strachem przed niepewną przyszłością.

Przeczytajcie także: Wakacje kredytowe nie mają wpływu na scoring

– Wpływ na tak drastyczne spowolnienie rynku consumer finance może wynikać z kilku czynników – uważa prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK. – Obecna sytuacja wprowadziła dużą niepewność co do uzyskiwania dochodów. Część pracodawców już rozpoczęła proces zwolnień, część redukuje wynagrodzenia o 30-50 proc. Również freelancerzy i mikroprzedsiębiorcy nie mają zleceń, a nie świadcząc usług, nie uzyskują żadnych dochodów. Natomiast gospodarstwa domowe, które uzyskują dochody, skupiają uwagę na stworzeniu sobie i swoim bliskim "poduszki bezpieczeństwa" w postaci oszczędności – wyjaśnia prof. Rogowski.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies