Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jaki telefon kupić, aby zainstalować na nim kartę zbliżeniową

Niektóre smartfony pomimo posiadania anteny zbliżeniowej, nie pozwalają na płatności mobilne HCE. Publikujemy listę tych, którymi na pewno można płacić

Na początku zaznaczam, że tekst dotyczy wirtualnych kart działających w technologii HCE, która umożliwia wykonywanie płatności zbliżeniowych telefonem na podobnej zasadzie jak kartą bezstykową. Dane do przeprowadzania transakcji przechowywane są w chmurze obliczeniowej, z którą łączy się aplikacja.

Jest to rozwiązanie nowsze i wygodniejsze od technologii simcentrycznej, w której dane potrzebne do przeprowadzenia transakcji są przechowywane na karcie SIM. W tym wypadku wydający taką wirtualną kartę płatniczą bank musi porozumieć się z wybranym telekomem, po drugie klient powinien posiadać specjalny SIM, co w praktyce oznacza co najmniej jedną wizytę w salonie operatora. Z praktyki wiem, że nie wszystkie punkty sprzedaży sieci komórkowych są zaopatrzone w odpowiednie modele kart.

Ostatni argument odsyłający technologię simcentryczną do lamusa jest taki, że mimo jej funkcjonowania od kilku lat, nie wszystkie telekomy zdecydowały się na współpracę z bankami. Płatności zbliżeniowych w Polsce są więc pozbawieni na przykład klienci sieci Play, czyli obecnie ponad 13 mln osób.

Przeczytajcie także: HCE w PKO jeszcze nie w tym roku

HCE też nie jest pozbawione wad. W tej chwili tego rodzaju płatności zbliżeniowe oferowane są przez: BZ WBK, Pekao i Getin. Prace wdrożeniowe trwają też w Euro Banku. PKO, mBank i Alior zapowiadają, że udostępnią tę usługę w przyszłym roku.

Klienci pierwszych trzech banków płacić telefonem mogą, ale pod warunkiem, że jest to urządzenie z systemem operacyjnym Android w wersji 4.4 KitKat lub nowszej (5.0 Lollipop lub 6.0 Marshmallow). System 4.4 pojawił się pod koniec 2013 r. Oznacza to, że trzeba mieć w miarę nowy telefon lub taki, którego producent zadbał o aktualizację Androida. Banki oferują HCE tylko posiadaczom takich smartfonów, ponieważ systemy Android 4.4 i nowsze spełniają wyższe kryteria bezpieczeństwa, niż wcześniejsze wersje.

Przeczytajcie także: Nie w każdym terminalu zapłacicie HCE

Pekao deklaruje, że smartfon z odpowiednim systemem to jedyny warunek technologiczny skorzystania z płatności telefonem w tym banku. - Jedynym wymogiem jest posiadanie przez telefon wersji oprogramowania Android 4.4 lub nowszego oraz modułu NFC. Zgodnie z naszą wiedzą, na wszystkich telefonach spełniających te wymagania płatności zbliżeniowe PeoPay będą działały – twierdzi Katarzyna Münnich z biura prasowego tej instytucji.

W BZ WBK już tej pewności nie mają. - Niektóre telefony pomimo posiadania odpowiedniej wersji systemu i anteny NFC nie zapewniają obsługi tap&pay, a co za tym idzie nie są „hce-ready” – informuje Ewa Krawczyk z BZ WBK. Dodaje, że powodem nie jest aplikacja banku, która wykorzystuje możliwości systemu operacyjnego Android.

Spośród banków, które oferują płatności smartfonem, najbardziej konkretny w kwestii informacji o wymaganym do obsługi tego rozwiązania urządzeniu jest Getin. - Systemy Android 4.4 i nowsze spełniają wyższe kryteria bezpieczeństwa, niż wcześniejsze wersje systemów operacyjnych. Jednak każdy telefon, który ma służyć do realizowania płatności HCE musi dodatkowo pozytywnie przejść certyfikację MasterCard – mówi Katarzyna Wójtowicz-Pietroń z biura prasowego Getin Noble Bank. Jej zdaniem, taka procedura daje pewność, że dane klienta i informacje o transakcji są odpowiednio chronione.

Przeczytajcie także: Fiskus może dobić karty w e-commerce

Wójcik-Pietroń dodaje, że niektóre modele telefonów komórkowych z Androidem 4.4 lub nowszym, nie przechodzą testów weryfikacyjnych MasterCarda. - Wówczas, pomimo spełnienia warunku związanego z wersją systemu operacyjnego, nie umożliwiamy ich posiadaczom realizowania transakcji w technologii HCE – podsumowuje. Bank publikuje listę smartfonów, na których jego aplikacja do płatności zbliżeniowych będzie działać. Oto ona:

listasmartfonówHCE

Macie już odpowiedni smartfon? Świetnie. Teraz trzeba tylko dopełnić kilku formalności. Osoba, która posiada lub założy rachunek w Pekao w zasadzie od razu może zacząć korzystać z płatności. Wymagana jest jedynie rejestracja przez serwis internetowy Pekao24. Następnie definiowany jest identyfikator i ePIN, którymi należy zalogować się do aplikacji PeoPay.

Aby korzystać z płatności HCE w Getin Banku trzeba mieć w nim rachunek, a na smartfonie należy zainstalować aplikację Getin Wallet. Klient powinien zalogować się do aplikacji w ciągu 24 godzin po otrzymaniu loginu i hasła. Wtedy następuje aktywacja usługi i personalizacja karty płatniczej HCE. W BZ WBK trzeba mieć konto indywidualne i zainstalować aplikację BZWBK24 mobile. Karta jest aktywna niemal natychmiast.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies