Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Płacicie kartą, a obsługa sklepu prosi Was o PIN, bo koronawirus? Nie podawajcie

Może to Was narazić na utratę oszczędności i kłopoty w ich odzyskaniu w procesie reklamacyjnym

W mediach społecznościowych można znaleźć doniesienia użytkowników kart o niebezpiecznym zachowaniu obsługi niektórych sklepów. O sprawie pisał też serwis Niebezpiecznik. Chodzi o przypadki, w których klienci płacąc kartą za zakupy zobowiązani są do autoryzacji transakcji PIN-em, a ekspedienci chcąc minimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem, proszą o podanie kodu, który sami wprowadzają w terminalu.

Przeczytajcie także: Banki podnoszą limit na płatności bez PIN

Tego rodzaju działanie obsługi sklepów jest niezgodne z zasadami bezpieczeństwa, bo kod może zostać ujawniony przypadkowym osobom. Użytkownik karty nie powinien ujawniać PIN-u nigdy i nikomu. Nieprzestrzeganie tej zasady naraża go nie tylko na utratę oszczędności. Ujawnienie kodu osobom postronnym przez posiadacza karty uprawnia bank do nieuznania reklamacji w razie zgłoszenia przez klienta nieautoryzowanej płatności czy wypłaty gotówki.

Przeczytajcie także: Operatorzy terminali gotowi na wyższy limit płatności bez PIN

Tymczasem już dziś w pierwszych terminalach w Polsce limit na płatności zbliżeniowe bez PIN-u zostanie podniesiony do 100 zł. Zezwalające na to regulacje Mastercarda i Visy właśnie wchodzą w życie. Gotowość wydanych przez siebie kart do nowego limitu zgłosiły m.in. Alior, BNP Paribas, mBank, Millennium, PKO, Bank Pocztowy, Nest, Santander i Getin. Natomiast terminale zaczęli do tego przystosowywać tacy operatorzy jak First Data, PayTel, PeP, eService i IT Card.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies