Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W Londynie wyrosła konkurencja dla Ubera

Płatności mobilne obsługiwane przez HailoPay do końca roku pojawią się w 22 tys. taksówek

Już w 15 tys. londyńskich black cab za przejazd można zapłacić smartfonem, a w niedługim czasie dołączy do nich kolejnych 7 tys. Zmiana, która powoduje, że londyńskie taksówki dorównają wreszcie Uberowi, jest możliwa dzięki wdrożeniu tam systemu HailoPay.

Program pozwala klientom płacić za przejazd za pomocą unikalnego kodu, który pasażer otrzymuje od kierowcy i wpisuje na stronie płatności online. Następnie prowadzący samochód jak i podróżująca nim osoba potwierdzają kwotę, a dane transakcji przesyłane są do obu stron. W ten sposób na urządzeniu nie trzeba instalować aplikacji, nie trzeba też wręczać kierowcy karty płatniczej lub kredytowej, chociaż w wielu londyńskich taksówkach zainstalowano terminale przyjmujące takie płatności.

Przeczytaj także: Za oglądanie filmu w sieci zapłacicie Blikiem

Rozwiązanie jest postrzegane jako bezpieczniejsze, bo opłaty są ściągane z konta, które doładowuje się w systemie pre-paid. Umożliwia ono także klientom dzielenie rachunku między kilka osób oraz uregulowanie opłaty za przejazd częściowo mobilnie a częściowo gotówką.

Także w Polsce coraz częściej za taksówkę nie trzeba płacić gotówką. Tak jest na przykład w Polskiej Sieci Taxi, zrzeszającej dużą liczbę korporacji. Pasażer po złożeniu zamówienia otrzymuje „taxiKOD”, który musi podać kierowcy. Ten wpisuje go wraz z należną kwotą do platformy rozliczeniowej. Obie strony otrzymują później powiadomienie sms z danymi transakcji.

Przeczytaj także: Nowa funkcja MasterCard Rewards dostępna w mBanku

Z kolei Uber czy MyTaxi cały proces zamawiania i płatności za usługę zaszyły w aplikacji, w której przy rejestracji użytkownika trzeba podać dane karty płatniczej. W zamian otrzymacie szereg funkcji, np. możliwość obserwowania na mapie, czy zamówiony samochód rzeczywiście zmierza w waszym kierunku. Będziecie też mogli wystawić ocenę kierowcy.
Wiele korporacji taksówkowych oczywiście przyjmuje też płatności kartą. Jednak jeśli nie sprawdzicie tego wcześniej, w trakcie przejazdu może się okazać, że w wybranej przez was taksówce terminala kart nie ma. Co wtedy? Przy braku gotówki pozostaje tylko poprosić kierowcę, aby poszukał bankomatu.

W takiej sytuacji pomocna może się okazać aplikacja „Złap Taxi”. Jeśli włączycie w niej funkcję „karta”, wyświetli tylko te korporacje taksówkowe, które przyjmują tego rodzaju płatności. Co więcej, wskaże, w której firmie można zapłacić tylko kartą wypukłą, a gdzie także płaską. Apka pokazuje też oczywiście cenę za 1 km i wysokośc opłaty początkowej, czyli "za otwarcie drzwi".

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies